Švestková povidla bez míchání: Mýtus, nebo realita?

Švestková povidla

Kvalitní domácí švestková povidla patří k podzimu a tuto dobrotu si vařily už naše babičky, a dokonce babičky jejich babiček. V současnosti je k dispozici spousta povidel v supermarketech, nicméně často se jedná pouze o přebarvený cukr, případně směs nemající s tradičními povidly vůbec nic společného. My nepodíváme jak na tradiční technologii vaření povidel, tak i na moderní švestková povidla bez míchání.

Klasické tradiční vaření povidel

Jestliže chcete mít povidla přesně taková, jaká se vařila na vesnicích v minulosti a mnohde dodnes, budete muset míchat. Buď vy, anebo elektromotor. V mnohých varnách u zahrádkářů anebo i v některých domácnostech k dispozici takováto míchačka povidel existuje. Co se týká postupu, je velmi jednoduchý. Obsahuje následující kroky:

  • důkladné umytí kotle,
  • nalití cca 5 až 7 litrů vody,
  • 20 kg vypeckovaných švestek,
  • založení ohně a neustálé míchání,
  • úplné rozvaření švestek.

Vaření povidelNěkolik tipů pro vaření švestkových povidel

Prvním tipem je propasírování švestek v momentu, kdy dojde k jejich kompletnímu rozvaření. Ještě před pasírováním je dobré nechat vyhasnout oheň cca 10 minut, aby povidla vychladla. K pasírování vám postačí kvalitní síto. Po propasírování se opět oheň zažehne a budete vařit dál. Jestli je směs již hotová, poznáte podle toho, že si ji dáte na lžičku a ona už zkrátka a jednoduše neukápne.

A co vaření bez míchání?

Povidla lze uvařit i bez míchání. Potřebovat budete cca 2,5 kg švestek, jež dáte do litinového hrnce nebo jiné nádoby se silným dnem. Švestky musí být odpeckované a míchat byste neměli začít v průběhu vaření nikdy. Stane-li se tak, budete už muset míchat neustále. Na konci po případném přidání cukru či octa zamíchat musíte, nicméně směs lze již brzy nechat odstavit. Vaří se cca 4 hodiny.

Určitě lze připravit švestková povidla v troubě anebo jinými způsoby. S těmi nemáme zkušenosti. Máte-li je vy, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.