Svazenka dokáže vylepšit půdu na vaší zahradě – vysijte ji ještě teď a na jaře se nebudete stačit divit

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je poměrně zajímavá rostlina. Na zahradě má mnohá využití, i když není jedlá. Hodí se jak včelařům, tak těm, kteří chtějí vylepšit svou zahradu a dodat jí větší úrodnost.

Na první pohled je tato rostlina poměrně nenápadná. Je malá a květe fialovými kvítky. O to větší sílu však ukrývá její potenciál.

Výhody svazenky pro vaši zahradu

A proč je vlastně svazenka tak oblíbená? Na prvním místě je rozhodně její odolnost vůči suchu a nenáročnost na složení půdy. Poroste tedy opravdu všude, a to dokonce i ve stínu. Navíc ji můžete vysévat skoro celý rok, protože je mrazuvzdorná, jen při výsevu na zimu počítejte s větší spotřebou semen, protože klíčí hůře.

Náhledové foto: Pixabay

Jak funguje svazenka na zahradě

Svazenka vratičolistá se používá jako zelené hnojivo. Nechá se vyklíčit a mírně vyrůst, ale požne se ještě předtím, než vykvete. Zajímavá je na ní především její schopnost okamžitého vyživení půdy ihned po požnutí. Nabídne ovšem také skvělé baktericidní vlastnosti, které dezinfikují půdu a napomáhá ke zvýšení obsahu dusíku v půdě. A abychom nezapomněli, má také fungicidní účinek. Skvěle tak přispěje k obnovení půdy po jakékoliv předchozí výsadbě.

Svazenka potlačuje růst plevelů

A ještě jednu pozitivní vlastnost svazenka má – velmi dobře potlačuje růst plevelů, tedy až na odolné pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.), což je poměrně rozsáhlý komplex apomiktických druhů dříve považovaný za jediný druh pampeliška lékařská. Svazenka na vaší zahradě tedy rozhodně najde skvělé uplatnění. Vyzkoušejte to a uvidíte sami.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svazenka_vrati%C4%8Dolist%C3%A1, http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=156

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)