Jak poznat, že jsou jablka zralá? Jednoduchými způsoby

Jablko

Poznat, že jsou jablka už dobře zralá a připravená na sklizeň, může být někdy obtížné. Existuje ale několik triků, které využívají zkušení zahradníci. Díky nim poznáte letos i vy ten nejlepší čas sklizně. Pokud totiž sklidíte jablka zralá tak akorát, budou mít nejenom lepší chuť, ale také lepší vlastnosti ohledně dlouhodobějšího skladování. Jak na to?

Různé druhy

Jsou jablka, která jsou zralá již v polovině léta a pak taková, která dozrávají až na přelomu září a října. Prvním krokem pro správnou sklizeň je vědět něco o odrůdě jablka, kterou pěstujete. Velmi napoví také barva. Zde jsou tipy:

  • Červená jablka sklízejte, až z lesku přejdou do matných odstínů. Jejich barva by měla být tmavší, blížící se hnědo-červené.
  • Zelená jablka jsou v době sklizně nikoli jasně zelená, ale spíše zeleno-žluté. Toto neplatí u některých odrůd, jako je například Granny Smith.
  • Žíhaná jablka mají převahu jedné barvy. Ta by měla v době zralosti zesvětlit.

Jablka

Foto: Pixabay

Snadné oddělení od stromu

Zatímco někteří zahradníci čekají, až jabloň začne sama shazovat jablka, jiní tvrdí, že to už je pozdě. Pravdu mají obě skupiny, protože opět závisí na odrůdě jablek. Spolehlivěji poznáte dobu sklizně podle toho, že jablko jde velmi snadno oddělit od stromu. Chytněte jablko za jeho spodní část, zatlačte směrem k větvi, na které visí, a lehce pootočte. Pokud se ho nepodařilo oddělit, na sklizeň je ještě brzy.

Chuť a struktura jablek napoví

Některé odrůdy si zachovávají svou kyselost i v době zralosti, u většiny jablek to ale neplatí. A pár dní navíc na sluníčku jim může značně pomoci! Takže chuť jablek je dalším ukazatelem zralosti. Zralá jablka jsou obvykle také měkčí. Uchopte tedy jedno jablko mezi palec a prsty a zmáčkněte. Pokud se jablko prohne, je připravené ke sklizni.

Barva jadýrek

Když už se rozhodnete jablko ochutnat, můžete je rovnou rozřezat tak, ať vidíte barvu jadérek. Ať už máte na zahradě jakoukoli odrůdu jablek, vždy platí, že zralá jablka mají tmavě hnědá jadérka. Barva těch nezralých je bílá až žlutá. Avšak pozor, některá zelená jablka jsou zralá, ačkoli jadérka jsou ještě světlá.

Spadlá jablka jsou zralá?

Nemusí to být vždy pravda. V některých případech strom shazuje jablka dříve. Jedná se zejména o stavy, jako je příliš horko nebo zima, příliš mokro nebo sucho. Také pokud má příliš mnoho plodu nebo trpí poškození hmyzem nebo větrem.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-tell-when-apples-are-ripe-and-ready-to-pick/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/osm-triku-jak-poznat-ze-uz-jsou-jablka-zrala-a-pripravena-ke-sklizni-31044.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!