Sbírejte semínka petúnií: a příští rok je o květy postaráno

Petunie

Petúnie jsou úchvatné květiny, které ale musíte sadit rok co rok. Naštěstí je nemusíte každý rok znovu kupovat. Pokud tedy víte, jak na to. Semínka najdete v každém květu, a abyste je získali, nebudete je potřebovat ničit v plném květu. Ne, najdete je v těch odkvetených. Díky tomuto jednoduchému návodu můžete získat dostatek semen pro výsadbu petúnií v následujícím roce.

Nádherné květy, skromná rostlina

Jen s trochou péče můžete vytvořit velikou záplavu květů. A to je to, co na petúniích zbožňujeme. Tato rostlina je nenáročná na pěstování, vyžaduje minimální údržbu a pěstovat ji můžeme v nádobách i rovnou na záhonech. Petúnie (Petunia × atkinsiana) kvetou od jara do podzimu a sehnat je můžete v celé řadě barev nebo dokonce v různých barevných kombinacích. I když je spousta odrůd petúnií, sběr jejich semínek je stejný pro všechny.

Petunie

Foto: Pixabay

Sběr semen petúnií

Semínka jsou malá asi jako zrnko máku a mají hnědou barvu. Proto může být jejich sběr poměrně nimravou prací. Semínka získáte tak, že na rostlině necháte po odkvětu několik květů. Až květy zhnědnou, je čas získat z nich semínka. Aby vám nevypadla, začněte tak, že tento odkvetlý květ zabalíte ještě na rostlině malým sáčkem se stahovací šňůrkou. Tu pevně zatáhněte, jakmile je květ uvnitř. Nyní můžete květ uvolnit od rostliny – utrhnout nebo ustřihnout. Obsah stahovacího sáčku přesypte do papírového sáčku, aby mohl vyschnout.

Sušení semínek

Papírový sáček s petúnií nechte na chladném a suchém místě po dobu asi dvou týdnů. To by mělo stačit k tomu, aby semena zcela vyschla. Získáte je tak, že lusk se semeny rozpůlíte. Semena vysypte a uložte do papírové obálky. Na přední stranu napište datum a druh semínek. Semena petúnie lze skladovat na chladném suchém místě až pět let. Tímto způsobem můžete získávat semínka petúnií rok co rok.

Zdroj:

https://homeguides.sfgate.com/seeds-petunia-flower-39404.html

How to Collect Petunia Seeds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!