Sušený česnek si připravíte jednoduše doma

Sušený česnek

Zjistili jste, že máte doma nadbytek česneku a nedokážete jej spotřebovat? Samozřejmě nechcete, aby podlehl zkáze. Mnohdy totiž nedokážete česneku poskytnout takové podmínky pro skladování, jaké by si zasloužil. Ideální je připravit si z něj česnek sušený. Ten vydrží mnohem déle a při přípravě některých pokrmů se s ním lépe pracuje. My se v následujících řádcích podíváme hned na tři způsoby jak na přípravu sušeného česneku doma.

Sušení česneku v troubě

Jedná se o velmi rychlý způsob, který není nijak složitý. Česnek se suší při teplotě 50 °C zhruba 45 minut. Vyšší by teplota být určitě neměla, jelikož česnek může ztratit ze svého typického aroma, síly i chuťových vlastností. Sušit lze česnek jak na plátky, tak i vcelku. Určitě je zapotřebí česnek na plechu během sušení čas od času promíchat, jelikož hrozí jeho připečení.  

Máte sušičku? Tak ji naplňte

Sušení česneku v elektrické sušičce je velmi jednoduché. Můžete si být navíc jistí, že česnek neztratí svou původní bělavou barvu. Zachová si své vlastnosti, pro které jej konzumujeme. Sušit jej lze také na plátky nebo vcelku. Ideálně je ale každý ze stroužků překrojit minimálně na polovinu. Sušit by se měl cca 6 hodin při teplotě, která bude nízká, a to do 50 °C.

Česnek

Česnek: Foto Pixabay

Sušení v místnosti při pokojové teplotě

Tak v tomto případě si na výsledek budete muset počkat. Sušení na vzduchu trvá 7 dní. Počítat byste měli také s dostatkem prostoru, který budete potřebovat, když rozložíte plechy, pečicí papír nebo síta, na nichž se bude česnek sušit. Náklady na sušení budou sice nulové, ale o to více vzroste riziko, že česnek chytí plíseň, případně si na něm pochutnají nějací škůdci.

Sušený česnek

Sušený česnek: Foto Pixabay

Uskladnění sušeného česneku alou i omegou

Jak by měl sušený česnek vypadat? Především musí být křupavý a chuťově vynikající. Skladovat jej lze jak celý, tak i v plátcích. Výborné je česnek rozemlít. Skladovat by se pak měl na suchém a tmavém místě. Pozor jen na přebytečnou vlhkost, česnek ji pohlcuje a z práškového by pak mohla vzniknout hrouda, což si jistě nepřejete.

Sušený česnek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.