Černucha setá: bylinka, kterou si můžete vypěstovat

Černucha semínka

Černucha setá (Nigella sativa) je rostlina z čeledi pryskyřníkovité. Původem pochází z oblasti táhnoucí se od Středomoří až po Indii. Je to jednoletá bylina, která rychle roste a pěstuje se zejména pro své malé černé plody: tobolky. Rostlina je to opravdu pozoruhodná, má bledě modré květy s velkým množstvím tyčinek. Můžete ji koupit ve formě doplňku stravy, nebo si ji vypěstovat sami.

Rychle rostoucí letnička

U nás ji pěstujeme jako letničku, která je využívána zejména pro své nádherné květy pro zkrášlení zahrady, ale také suchých vazeb. Semínka černuchy seté jsou ale jedlá, a mají mnohé zdravotní účinky. Vyséváme je v březnu či dubnu rovnou na záhon. Můžeme je ale vyset i mnohem později – abychom stihli sklidit semínka, posledním datem výsevu by měl být červen. Jednotlivé rostliny vyséváme ve vzdálenosti 10 až 20 cm, protože se bohatě větví. Už 10 týdnů od výsevu se můžeme těšit z jejích nádherných květů.

Černucha

Černucha: Foto Pixabay

Výběr stanoviště

Černucha miluje slunce a teplo. Snáze překoná sucho, avšak přemokření jí vadí. Proto je vhodná dobře propustná zemina. Množit ji můžeme pomocí semen, které se vytvoří po odkvětu květin, anebo to necháme na rostlině – poměrně snadno se šíří samovýsevem.  Přesazování ale nemá příliš ráda, takže pokud se objeví na vámi nechtěném místě, musíte se s tím smířit, nebo rostlinu odstranit. Skvělými společníky černuchy jsou například máky nebo iberky.

Černé tobolky

Po odkvětu můžeme sbírat semena černuchy seté, která jsou označována taktéž jako černý kmín, nebo egyptský černý kmín či planý kmín a nigella. Používají se jako koření, ale také v lidovém léčitelství, kde mají svou dlouhodobou historii: lidé je využívali po více než 2000 let. Semena můžeme jako koření používat pražená nebo i čerstvá – například namísto pepře nebo kmínu. Používají se například pro ochucení nakládaných sýrů, nebo do chlebů či salátů. Přidat je můžete do smoothie nebo jako ozdobu do různých marmelád.

Černucha setá: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!