Sušení vlašských ořechů

Sušení vlašských ořechů

Měsíce září a říjen bývají ve znamení sběru vlašských ořechů. Pokud i vy patříte k těm, co si vlašské ořechy sbíráte do zásoby, pak jistě víte, že je musíte nechat pořádně proschnout. Jak dlouho je potřeba nechat vlašské ořechy proschnout a jaký způsob je nejlepší? Přečtěte si následující řádky, kde se mimo jiné také dozvíte, jak vlašské ořechy nejlépe uchovat.

Sušení vlašských ořechů

Čerstvě nasbírané ořechy rozprostřete na velké síto tak, aby se ořechy nepřekrývaly. Toto proveďte hned po sesbírání. První dny jsou nejdůležitější, protože prosychá skořápka. Postavte je na slunce, ořechům totiž svědčí jak čerstvý vzduch, tak i teplé a suché počasí. Na noc síta přeneste do místnosti, která není vlhká. Přes den je opět přeneste na slunce. Pokud vám počasí nepřeje sušení venku, umístěte ořechy do suché, teplé, ale větrané místnosti. Ořechy nemají rády změny teploty ani vlhkosti, proto je větrání velmi důležité, jinak by vám mohly začít plesnivět. Pokud najdete plesnivé ořechy, vyhoďte je, jinak vám plíseň postupně zasáhne celou úrodu. Sušení trvá zhruba měsíc až měsíc a půl. Vlašský ořech můžete také krátce sušit v elektrické sušičce při maximální teplotě 25°C. Lepší je ale sušení přirozenou cestou, přestože je delší.

Jak uchovat vlašské ořechy

Usušené vlašské ořechy umístěte do otevřených bedniček nebo do síťových tašek a zavěste do tmavé suché místnosti, kde budou moci dále dýchat. V žádném případě je neukládejte do neprodyšných uzavřených nádob, kde by se mohly zapařit. Usušené ořechy bývají těsně před Vánoci. Pokud je budete správně skladovat, měly by vám vydržet i dva roky. Nejkvalitnější jsou zpravidla rok po sklizni. Skladovat můžete také vyloupaná jádra. Ta musíte buď zamrazit, nebo je naložit do medu. Skladovat je lze v uzavřených neprodyšných nádobách.

Výkup a prodej vlašských ořechů

Pokud se vám na zahradě urodilo dostatek vlašských ořechů, nabídněte je k prodeji. Ceny za výkup vyloupaných ořechů se pohybují kolem 120 Kč/kg. Vlašské loupané ořechy v prodeji dostanete za 160 až 250 Kč/kilo. Nevyloupané pak seženete za zhruba 40 až 80 Kč/kg. V obchodech je cena daleko vyšší. Seženete je kolem 400 Kč/kg. Pro vaši peněženku je tedy daleko výhodnější nakoupit je teď v sezóně. Nabídky výkupů a prodeje ořechů najdete na internetu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.