Jaké nabízí zimní zahrada inspirace

Prosluněná zimní zahrada bývá oblíbeným místem nejen pro relaxaci, ale také místem rodinných sešlostí a různých oslav a v neposlední řadě také místem pro „ubytování“ rostlin v zimních měsících. Dnešní zimní zahrady rozšiřují obytný prostor a jsou využívány v každém ročním období. Pokud vás nadchla zimní zahrada, inspirace na velikost, tvar a umístění najdete v našem příspěvku.

Zimní zahrady

Zimní zahrady jsou krásné, ale poměrně finančně náročné stavby. Před jejich pořízením je velmi důležité, abyste se seznámili s dostupným materiálem, vybrali si z mnoha nabízených tvarů a věděli také o možných úskalích, kterým byste se měli při realizaci zimní zahrady vyvarovat. Skleněná přístavba by měla být nejen atraktivní z venku, ale měla by být  i útulná a plnit svůj účel zevnitř. Zejména účel rozhoduje o tom, jaké bude klima, který souvisí s volbou materiálu, vytápěním, větráním a stíněním.

Tvar a velikost zimní zahrady

Důležité je promyslet si tvar a velikost vaší zimní zahrady. Pokud nemáte představu, zimní zahrady a jejich fotogalerie najdete na internetu, kde se můžete inspirovat jak mnoha zajímavými tvary, tak i barvami. Při plánování velikosti zimní zahrady je důležité, k jakému účelu ji budete využívat. Musíte taktéž zvážit jak vybavení interiéru, tak i množství a velikost rostlin. Při plánování si promyslete, zda bude přístupná z více místností, nebo bude průchozí. Jelikož je zimní zahrada samostatný obytný prostor, doporučujeme alespoň 15 m2 a hloubka alespoň 3 m. Samozřejmě však závisí na vašich možnostech.

Orientace zimní zahrady

Většinou nemáte moc na výběr, kam svoji zimní zahradu orientovat. Přesto orientace na jednu ze světových stran má své pro a proti. Orientací na jižní stranu ušetříte za energie, protože vytápění nahradí slunce, ale v létě ji musíte stínit a větrat. Zastínění zimních zahrad ne této straně je proto nutné věnovat velkou pozornost. Pokud orientujete zimní zahradu na severní stranu, nikdy zde nebudete mít velké horko, a navíc zabráníte ochlazování domu proti severovýchodnímu větru. Východní i západní strana má vyrovnané mikroklima. Zejména v zahradách situovaných na západ zažijete příjemné chvíle i večer za chladných dnů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.