Borovice do vaší zahrady: poradíme, který druh si vybrat

Borovice

Borovice může být velice atraktivním prvkem vaší zahrady. Nádherně voní a je nádherná po celý rok. Její nevýhodou je to, že potřebuje poměrně dost prostoru, a tak se na ni v zahradě často zapomíná. Nenese plody, které bychom mohli přímo konzumovat, jako například ovocné stromy, a tak dá spousta lidí přednost právě těm užitečným stromům. Na druhou stranu pěstování borovice není nic těžkého, protože se jedná o nenáročnou dřevinu.

Podmínky pro pěstování

Borovice není náročná na půdu, poroste téměř kdekoli. Suchá půda, podmáčená nebo tvrdá půda – tady všude se jí bude dařit za jediné podmínky. A tou je světlo. Borovice tedy ocení, pokud ji necháte růst samostatně jako solitér na slunném místě v zahradě. Pro pěstování na zahradě se skvěle hodí určité druhy borovice. A ty vám nyní představíme.

Borovice

Foto: StockSnap

Borovice lesní ‚Watereri‘ (Pinus sylvestris ‚Watereri‘)

Tento druh vyniká svým zajímavým zbarvením, které je lehce do stříbrné. Růst stromu je pozvolný, za 10 let může narůst do výšky asi 2 metry. Můžete jej použít jako venkovní vánoční stromeček, protože vypadá velmi dobře a jeho větve jsou kompaktní. Může se pochlubit svou odolností proti suchu, mrazu a dobře poroste i v městském prostředí. To z ní činí skvělou borovici i do menších zahrad, ale také na skalky a vřesoviště. Pokud by si ale mohla vybrat, zvolí vlhkou a dobře odvodněnou půdu na slunném místě.

Borovice kleč ‚Alpenzwerg'(Pinus mugo ‚Alpenzwerg‘)

Růst tohoto druhu borovice je ještě o něco pomalejší, po 10 letech měří okolo 60 cm. Celkové výšky dorůstá 2 metry, takže je vhodná i do menších zahrad. Pokud bude na slunci, zvládne i méně úrodnou půdu.

Borovice černá ‚Pierrick Brégeon‘ (Pinus nigra ‚Pierrick Brégeon‘)

Tato borovice je ideální zejména do skalek. Je to jedna z nejméně náročných borovic, která odolá suchu i mrazu. Poroste v téměř jakémkoli substrátu. Jediné, co potřebuje, je slunce. Jedná se o velmi nízký druh, který je ale hustý a roste ve formě koule. Vzhledem k tomu, že vzrůst této rostliny je velice malý, je ideální pro pěstování na balkóně.

Borovice rumelská (Pinus peuce)

Jedná se o jeden z nejkrásnějších druhů borovic, která se může pochlubit pravidelnou korunou a větvemi visícími až k zemi. Může být velice vysoká, po 30 letech dosahuje výšky až 10 m. Proto je vhodnější zejména pro velkou zahradu. Kromě nároků na prostor je to ale bezúdržbový druh borovice.

Borovice Heldreichova ‚Aureospicata‘ (Pinus heldreichii ‚Aureospicata‘)

Specialitou tohoto druhu borovice je tmavě zelené jehličí zakončené žlutě zbarvenými špičkami. Jedná se o pomalu rostoucí borovici, která po 10 letech dosahuje výšky 2 m. Stejně jako většina ostatních borovic je nenáročná a velmi odolná vůči suchu i mrazu. Pokud máte malou zahradu se slunečným místem, máte ideální podmínky pro její pěstování.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Sosna-jaki-wybrac-gatunek-do-przydomowego-ogrodu

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!