Sušení cibule: jednoduchý způsob jejího zpracování

Sušená cibule

Sušená cibule může být chutnou součástí vaší kuchyně. Jedné středně velké cibuli odpovídají asi 4 lžíce sušené. Díky tomuto poměru můžete cibuli nahrazovat i v receptech, které volají po čerstvé cibuli. Sušenou cibuli používáme do receptů, u kterých je krátká doba vaření a není obsaženo mnoho tekutin. Pro polévky, dušená jídla a ta, která obsahují hodně vlhkosti, je možné cibuli před použitím rozdrtit nebo rehydratovat.

Použití sušené cibule

Sušenou cibuli je možné použít na výroby vlastní polévkové směsi, spolu s jinou sušenou zeleninou, jako je celer, mrkev, petržel aj. Namletím získáte cibulový prášek. Pak už jej můžete použít do jakýchkoli receptů, ke kterým se cibule hodí. Tím, že bude namletá, ji můžete přidat i do dětských jídel – některé děti ji sní, když ji nevidí. Smícháním se solí získáte cibulovou sůl. Můžete si připravit domácí brambůrky – po usmažení je smíchejte s trochou drcené nebo namleté sušené cibule.

Cibule

Foto: Pixabay

Blanšírovat či sušit syrovou

Některé druhy zeleniny je před sušením vhodné blanšírovat. U cibule je to čistě na vás. Blanšírovaná cibule při sušení méně zapáchá, nicméně sušení trvá déle. Blanšírováním můžete zabránit změně barvy. Pokud jste si nakrájeli větší množství cibule, než zrovna potřebujete, a nemáte čas na sušení, můžete ji jednoduše zamrazit.

Příprava cibule na sušení

Cibuli oloupejte a zbavte konců. Rozpulte ji a každou polovinu nakrájejte na proužky (podélně). Ty by měly být tenčí, než 0,5 cm. Pokud budete potřebovat menší kousky cibule, než jsou proužky, po usušení cibuli snadno rozdrobíte. Vyplatí se sušit ve větších kouscích, protože tak si cibule zachová více chuti a po delší dobu. Takto připravenou cibuli rozprostřete na sušící síta v jedné vrstvě, mohou se lehce překrývat.

Sušení cibule

Cibuli sušíme při 68 °C asi 7 až 12 hodin. Záviset bude na tom, jak tlusté proužky cibule jste nakrájeli, jestli jste blanšírovali, jaká je okolní vlhkost apod. Sušenou cibuli poznáte tak, že proužky jsou po vychlazení snadno drtitelné. Dobře vysušená cibule není ohebná a je možné ji zlomit. Pokud je dobře usušená, můžete ji dát do vzduchotěsné nádoby. Tato nádoba by měla být veliká tak akorát, aby pojala veškerou cibuli – bude-li příliš veliká, velké množství vzduchu v nádobě povede k rychlejší ztrátě chuti cibule.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-dehydrate-onions/

https://www.toprecepty.cz/recept/23058-susena-cibule/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!