Sušená rajčata: Nic složitého, tyto vychytávky vám pomohou

Sušená rajčata

Rajčata jsou velice oblíbenou plodinou, kterou používáme na výrobu kečupů či rajčatových omáček. Pokud jde ale o prodloužení jejich životnosti, existují i další způsoby, jak na to. A tím je sušení. Sušená rajčata jsou dnes již také u nás velice běžná, nicméně existuje jen málo domácností, které si vyrábí svá vlastní rajčata. Není se čeho obávat, středozemní státy sice využívají sušení na slunci, my si ale můžeme pomoci troubou či sušičkou na ovoce a zeleninu.

Která rajčata jsou vhodná k sušení?

Na sušení jsou vhodná středně velká rajčata, neměla by být příliš šťavnatá. I když existují žluté či růžové druhy rajčat, obvykle se s nimi v sušené podobě nesetkáme právě proto, že jsou šťavnatější a jejich sušení trvá delší dobu. Ideální jsou rajčata, která zrála na slunci. Po sušení vám zůstane asi 10 % původní hmotnosti rajčat. Rajčata, která se rozhodneme sušit, by měla být zdravá, bez promáčklin, odřenin nebo měkkých míst.

Příprava na sušení

Plody omyjte a odstraňte zelené stopky. Poté podélně rozřízněte na několik plátků, zkuste odstranit semena. Slupku ponechte, protože ta bude zachovávat soudržnost a tvar. Nakrájené plátky by měly být malé, aby se voda lépe odpařovala. Pokud semínka ponecháte, připravte se na delší dobu sušení. Chuť po vysušení ale není nijak odlišná.

Sušení rajčat

Foto: Pixabay

Jak sušit rajčata venku

V horkém létě se můžete pokusit vysušit rajčata venku. Trvá to čtyři až deset dní. Mělo by být slunečné počasí bez srážek. Čím větší sucho, tím lépe. Rajčata umístěte na plech nebo rošt a pokryjte je gázou, abyste je chránili před hmyzem a nečistotami. Se solí rozhodně nešetřete. Několikrát za den rajčata obraťte, aby schnula rovnoměrně. Večer je dejte do místnosti, abyste zabránili vlhku. Na konci sušení je dejte na chvíli do teplé trouby, což zvýrazní jejich chuť a vůni.

Sušení v sušičce

Rajčata nakrájejte, osolte a přidejte vhodné bylinky a koření. Naskládejte do sušičky. Nastavte teplotu 70 °C. Celý proces bude trvat asi 10 hodin.

Sušení v troubě

Troubu rozpalte na 120 °C a nakrájená rajčata sušte po dobu 4 až 6 hodin.

Sušení v mikrovlnné troubě

Nakrájená o okořeněná rajčata naskládejte na talíř a nechte je v troubě na 5 až 6 minut na vysoký výkon. Poté je vyjměte a nechte vychladnout. Vzniklou šťávu slijte. Poté je znovu dejte do mikrovlnné trouby (zachovejte dobu sušení i výkon) a znovu slijte šťávu a nechte vychladnout. Tento proces opakujte ještě potřetí.

Zdroj: https://farm-pl.desigusxpro.com/posadka/ogorod/paslenovye/tomat/kak-sdelat-sushyonye-pomidory-svoimi-rukami.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!