Myší kriminálka pátrá: neviděli jste také tuhle nenápadnou krasavici ve svém okolí? Od obyčejné myši ji odlišuje proužek

I když ochranu přírody stále vnímáme jako něco, co mají na svých bedrech především nejrůznější ochranářské spolky, ve skutečnosti stále více získává na významu i aktivita obyčejných lidí. Také se účastníte nejrůznějších pozorovatelských výzev nebo doplňujete fotografie rostlin a živočichů do Wikipedie nebo na jiné odborné stránky?

Pak máme pro vás další důležitý úkol. Pomozte s hledáním myšivky horské (Sicista betulina), což je velmi vzácný a samozřejmě chráněný zástupce čeledi tarbíkovitých. Jediný na našem území, jak zbývá dodat.

Není myš jako myš aneb seznamte se s myšivkou

Jinak si tarbíky na dlouhých nožkách spojujeme spíše s pouštními oblastmi. Ovšem myšivka se vyskytuje spíše v horách. Drobounká „myška“ s černým proužkem na zádech v horách střední Evropy zůstala jako připomínka doby ledové. Protože je nenápadná, v noci žijící, šplhající v porostech vysoké trávy a velmi vzácná, je těžké ji najít. A právě proto vyzývají odborníci z ALKA Wildlife a Grünes Herz Europas ke hledání i laickou veřejnost.

Foto: Protext

Možná i vy budete mít to štěstí a tuhle nenápadnou myšku někde na stráni zahlédnete. Anebo vám ji domů přinese třeba šikovná kočka (ne, netrestejte ji za to, opravdu nemohla vědět, jak vzácný tenhle tvoreček na území Evropy je).

Jak to vlastně s myšivkou u nás bylo

Myšivka byla plošně rozšířená v Evropě v době ledové, s postupným oteplováním ustupovala na sever. Ostrůvkovitě zůstaly populace myšivky pouze v některých horách ve vyšších nadmořských výškách, narazit na ni mohou zejména obyvatelé Beskyd a Jeseníků nebo ti, kteří žijí u hranic s Rakouskem. Za každé pozorování budou odborníci z ALKA Wildlife a Grünes Herz Europas velmi vděční. Veškeré poznatky lze zasílat na e-mail katerina.polednikova@alkawildlife.eu.

Náhledové foto: AfroBrazilian / Creative Commons / CC0 License

Zdroj: http://www.chovzvirat.cz/zvire/2842-mysivka-horska/, https://www.naturfoto.cz/mysivka-horska-fotografie-24894.html, https://www.protext.cz/zprava.php?id=36983

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)