Sušená mrkev: návod na její přípravu i nápady k použití

Mrkev

Pokud jste letos sklidili spoustu mrkve nebo si jí jen nakoupili více, než stihnete spotřebovat, máte několik způsobů, jak ji uskladnit. V lednici vydrží mrkev poměrně dlouho. Pokud ji budete krátce blanšírovat, můžete ji zamrazit. Uchovávat ji můžete také ve sklepě v nádobě s pískem (zde je ale zapotřebí určité teploty). Sušená mrkev je jen dalším způsobem, jak tuto oranžovou zeleninu zpracovat. Přinášíme i typy pro její použití.

Blanšírujte před sušením

Zdroje se liší v tom, zda blanšírovat nebo ne. Je to krok navíc. Pokud víte, že sušenou mrkev stihnete spotřebovat do tří měsíců, nemusíte blanšírovat. Pokud ji chcete uchovávat déle, měli byste ji blanšírovat, abyste ji ochránili před ztrátou barvy, textury a chuti. Další výhodou blanšírování, která se týká přímo sušení mrkve, je zkrácená doba dehydratace a následná rehydratace. Blanšírovaná sušená mrkev zůstane déle čerstvá a mikroorganismy, které ji mohly napadnout, jsou zničeny.

Mrkev krájení

Foto: Pixabay

Příprava na sušení

To, zda svou mrkev před sušením oloupete, je na vás. Chuťově rozdíl nepoznáte. Pokud se rozhodnete neloupat, pak mrkev důkladně umyjte. Konce mrkve odřízněte a pak mrkve nakrájejte na kolečka tlustá asi 3 mm.

Blanšírování

Nakrájenou mrkev blanšírujeme. Přiveďte k varu hrnec vody. Přidejte mrkev, počkejte, až se voda vrátí do plného varu, poté vařte 4 minuty (upravujete-li strouhanou mrkev, stačí 3 minuty). Poté slijte a mrkev okamžitě ponořte do ledové vody.

Sušení mrkve

Mrkev rozložte na tácky sušičky. Kolečka se vzájemně nedotýkají, strouhaná mrkev je v tenké vrstvě. Sušíme na 52 °C asi 8 až 12 hodin. Při rozpůlení by uprostřed neměla být žádná měkká místa. Před uložením do vzduchotěsných sklenic nechte mrkev důkladně vychladnout. Skladujte ve vzduchotěsných nádobách na chladném, suchém a tmavém místě. Použijte do jednoho roku.

Sušená mrkev a použití

Sušenou mrkev můžete využít nejrůznějšími způsoby. Tím nejběžnějším je přidat ji rovnou do polévky nebo k dušeným pokrmům. Můžete ji smíchat s další sušenou zeleninou a solí a vytvořit si domácí vegetu. Anebo si sušenou mrkev namelte a vytvořte si mrkvový prášek. Ten snadno přidáte do nejrůznějších pokrmů, jako je sekaná, koláče, smoothie, polévka, pečivo, palačinky a další.

Zdroje info:

https://www.churma.cz/susena-mrkev

https://www.gettystewart.com/how-to-dehydrate-carrots-and-how-to-use-them/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!