Šplhavnice zlatá

Suchý vzduch v domě? Pěstujte následující rostliny

Suchý vzduch v domácnosti není bohužel problémem pouze v zimě, kdy je na vině zejména topení, ale také v létě. I klimatizace může totiž způsobit suchý vzduch. Přitom suchý vzduch může být příčinou mnohých respiračních onemocnění. Proto je dobré zaměřit se na způsoby, jakými se dá vzduch v bytě zvlhčit. Mezi ty základní patří pěstování rostlin, které skutečně vlhkost vzduchu v interiéru zvyšují. Které rostliny to jsou?

Rostliny čistí vzduch

Některé rostliny jsou známé tím, že působí jako dokonalé čističky vzduchu. Mezi nimi navíc existují i takové, které také vzduch přirozeně zvlhčují. V podstatě se dá říct, že všechny rostliny zvyšují vzduch ve vašem interiéru, otázkou je, do jaké míry. Mezi pět nejlepších přírodních zvlhčovačů vzduchu patří tyto rostliny: zakrslý banánovník (Dwarf Cavendish), dracéna, filodendron, toulcovka, bambus. Jak vidíte, i účelné rostliny mohou být krásné a někdy také užitečné v podobě chutných plodů. Pravdou je, že některé z nich jsou náročné na zálivku a mlžení vodou.

Přípravky

Foto: Pixabay

Nenáročné rostliny

Pokud nepatříte mezi zdatné zahradníky a přece toužíte po vyšší vlhkosti v bytě, stále ještě existují možnosti, jak toho dosáhnout. Nejsou sice tak účinné jako výše uvedené druhy, nicméně i ony mohou s kvalitou vzduchu dost pomoci. Spoustu z nich už zřejmě budete znát. Mezi ty nejméně náročné zvlhčovače vzduchu patří: kroton, fíkovník, pokojový břečťan, tchýnin jazyk, aloe, potos a některé další.

Rostliny vyžadující větší vlhkost vzduchu

Tropické rostliny, které vyžadují vyšší vlhkost vzduchu se mohou také stát příčinou zvýšené vlhkosti vzduchu. Je dobré pěstovat je ve skupinkách a také na podtácku vyloženém kameny. Do tohoto podtácku je nalita voda tak, aby se mohla odpařovat – je důležité, aby se voda nedotýkala spodní části květináče, který stojí na kamenech. Shluk rostlin pomáhá udržovat vlhkost. Také pravidelným mlžením listů rostlin (tropické rostliny to velmi často vyžadují) je možné zajisti vyšší vlhkosti vzduchu.

Zdroj: https://thenewhealthcycle.com/2020/04/05/how-to-increase-indoor-humidity-home-gardening-and-self-isolation-activity/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *