plectranthus-molice-rymovnik

Naše babičky molici znaly, my ji teď znovu objevujeme. Pomůže proti komárům i molům

Nejspíš ji i vy máte mezi muškáty a petúniemi, a přitom vůbec netušíte, jakou sílu tahle rostlina má. Naše babičky jí říkaly molice, my ji známe jako Plectranthus nebo také rýmovník. A co všechno dovede?

V obchodech koupíte tuto bylinku pod mnoha názvy – molice převislá, Plectranthus, plektrantus, mexické nebo kubánské oregano apod. Pokud ovšem chcete mít jistotu, že doma skutečně máte tu správnou rostlinu, pátrejte po latinském názvu Plectranthus amboinicus. Jedině tahle rostlinka doma působí přímo zázračně.

Pěstování molice má své výhody

Pokud tuto bylinku postavíte doprostřed místnosti rázem z ní vyžene všechny mouchy a komáry. Ti totiž její aroma doslova nesnášejí. A vám na oplátku pomůže s rýmou. Kašlem a dalšími obtížemi. A bychom nezapomněli, listy molice také skvěle čistí vzduch.

Rýmovník

Foto: Pixabay

Kytka molice aneb záhada pojmenování

Pokud na internetu zapátráte po významu slova molice, najdete nejspíše obávaného skleníkového škůdce. O tom, že jde o lidové pojmenování rýmovníku, se už dozví málokdo. A přitom je to kvůli jeho vlastnostem. Naše babičky mu daly takové jméno proto, že jeho větvičky můžete použít i proti molům. Stačí je usušit a vložit do skříně.

Plectranthus přezimování a další zásady péče

I dobře zapěstovaná molice má přezimování trochu komplikovanější. Silnější mrazy totiž nesnese, takže ji rozhodně musíte během chladnějšího období odnést domů dobře ji sestřihněte – na jaře vám opět obrazí. A pokud ji během sezóny dvakrát pohnojíte, poroste doslova ukázkově.

Zdroj: https://sl.domesticfutures.com/growing-spurflower-plants-10515, https://sl.365dailyjournal.com/1656-germaine-false-coleus-plectranthus-coleoides-or-plectranthe, https://slo.farmafans.ru/gobe/14602-plectranthus-sobna-meta-doma%C4%8Da-vrste-in-sorte-s.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *