Starostlivá péče o zahradní nábytek se vyplatí

Péče o zahradní nábytek

Hezký zahradní nábytek představuje stěžejní součást zahradního posezení. Vybírat je v současné době možné ze spousty nejrůznějších modelů stolů i židlí, a to hlavně dle materiálu, z něhož jsou vyrobeny. V podstatě jakýkoli zahradní nábytek ale vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou byste neměli zanedbávat. Pokud tak učiníte, nejspíše se to na něm negativně podepíše. Jak se tedy o zahradní nábytek co nejlépe starat, respektive, jaké úkony je zapotřebí činit?

Nečistoty na povrchu nesmí zůstávat

Na kterýkoli zahradní nábytek sedá prach a nejrůznější nečistoty, které jsou ve vzduchu. I proto se vyplatí povrch tolu a židlí či křesel v pravidelných intervalech utírat. Bohatě vám k tomu vystačí pouze hadřík namočený ve vlažné vodě. Jestliže chcete dodat nábytku i trochu vůně, můžete přidat do vody saponát. I přischlé zbytky jídla musí jednoznačně z povrchu dřeva nebo jiného materiálu pryč. Poměrně agresivní je i ptačí trus. Nečistot existuje zkrátka spousta.

Ani kovový nábytek venku nenechávejte nastálo

Mnozí lidé si prohlížejí katalogy nábytku a myslí si, že jim i ten jejich vydrží venku napořád. Jedná se o omyl, jelikož silné sluneční záření v kombinaci s deštěm postupem času povrch nábytku dokonale narušuje. Kovový nábytek i v případě pozinkované povrchové vrstvy postupem času začne rezivět. Dřevěný naopak mnohem rychleji vysychá. Moderní ratanový nábytek může blednout. Optimální je minimálně přes noc nábytek uklidit.

Dřevo vyžaduje pravidelné nátěry

Rozhodnete-li se pro dřevěné jídelní stoly a židle, měli byste počítat s pravidelnou procedurou natírání lakem. V opačném případě bude dřevo vysychat a jeho vzhled se rapidně změní. Napouštění olejem může probíhat i za pomocí spreje. Frekvence nemusí být nijak pravidelná. Stačí pouze kontrolovat povrch dřeva a ošetřit ho v případě, kdy se začíná jemně třepit a je hrubější. Obecně se dá hovořit o tom, že olej budete potřebovat jednou za sezónu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.