Srnky na vašem pozemku: Jak se jich zbavit, aby dále neškodily

Srnka

Jakkoli je srnka krásné zvíře, ve vaší zahradě může způsobit pohromu. Jedná se o býložravce, který si pochutná jak na vaší zelenině, tak také na květinách. Ovocné i okrasné stromy přímo miluje. Pokud máte zahrádku mimo na klidném místě, je pravděpodobné, že se jejich invazi nevyhnete. Co se dá dělat, aby nezpůsobili tuto pohromu?

Plot

Asi nejjednodušším řešením je obehnat svůj pozemek plotem. Tak se zbavíte nejen srn, ale také mlsných kolemjdoucích. Srny jsou ale poměrně dobří skokani, takže se doporučuje minimální výška plotu 2,5 metru. Obzvláště pokud je srna hladová, může zdolat až závratné výšky.

Srna

Foto: Pixabay

Využijte jejich plachosti

Srny patří mezi velmi plachá zvířata, která se snadno leknou jakéhokoli zvuku. Nemusí se jednat o žádná speciální děla na odrazování zvěře – postačí prázdné plechovky napíchnuté na kovové tyči. Když o ni zvíře zavadí, nebo s ní pohne vítr, vznikne zvuk, který tato plachá zvířata může odradit. Na ovocné stromy můžete zavěsit několik zvonků nebo jiné předměty, které po dotyku udělají nějaký zvuk. V zahradnických obchodech můžete koupit speciální odrazující prostředky. Některé z nich odrazují do vzdálenosti až 150 metrů.

Kontroverzní metody

Mezi lidmi se používají různé způsoby, kterými má dojít o vyhnání srny z vašeho pozemku. Jedni na ně přísahají, jiní ne. Možná právě vám pomohou. Jednou z nich je použití věcí, které jsou pro člověka typické. Srny se totiž člověka bojí a mají extrémně dobrý čich. Z tohoto důvodu se vyplatí zavěsit propocené oblečení na ovocné stromy, nebo dokonce odstřihnuté vlasy zavěšené v punčochách. Avšak „lidský“ pach se vypařuje, takže tyto předměty budete muset měnit. Navíc jsou účinné do vzdálenosti asi 3 metry.

Rostliny, které srny odradí

Kromě toho, že existují rostliny, na kterých si srny pochutnají, existují také ty, které nemají rády. Můžete jimi ohraničit pozemek. Jedná se o takové rostliny, jako je šalvěj, levandule, begónie, narcisy, kosatce, měsíček, cínie, zimostráz, borovice a smrk. Ty jsou pro ně nepoživatelné a je pravděpodobné, že se jim vyhnou. Kromě toho srnám „nevoní“ ani česnek a cibule. Feferonky sice srny ochutnají, nicméně si je spojí s nepříjemným zážitkem, takže je pravděpodobné, že se místu, kde je ochutnaly, napříště vyhnou.

Další metody

Mezi poměrně účinné metody patří elektrický ohradník kolem pozemkuelektrický ohradník kolem pozemku. Umístěte je ve třech různých výškách: 25 cm, 60 cm a 100 cm. Pokud bude srna zasažena elektrickým proudem, spolehlivě uteče pryč.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-odstraszyc-sarny-z-dzialki,nId,4907304

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!