Co je araucaria araucana?

Araucaria

Araucaria araucana je exotický jehličnan. Navíc je na tolik zvláštní a jedinečný, že upoutá opravdu každého. Mladší rostliny jsou typické svými hadovitými větvemi a kuželovitým tvarem. Postupem času se pak z kuželovitých tvarů mění na deštníkové. Velmi zajímavé jsou také některé odrůdy, které vydrží nejen horka, ale i mrazy do -22°C. Třen odrůda araucaria araucana robusta gheri.

Spousta názvů

Opíčí strom, Araucaria araucana či blahočet chilský. To všechno jsou používané názvy pro jednu rostlinu. Typické lesy, které tento jehličnan osidluje, jsou v Argentině a Chille, proto Blahočet Chilský. Avšak velmi silná devastace deštných pralesů v místě, kde se tento jehličnan vyskytoval, způsobila, že z něj stala položka na nejpřísnějším seznamu CITES. Což je organizace, která reguluje obchod s ohroženými rostlinami i živočichy. V roce 1990 byl tak Blahočet vyhlášen za národní památku státu Chille.

Zakoupíte jen v kvalitních prodejnách

Araucaria araucana a prodej nebo dovoz z původních oblastí je hodně přísně regulován. Avšak téměř všechny rostliny tohoto druhu, které jsou produkovány v Evropských školkách pochází z osiva západoevropských proveniencí. Ty nespadají pod již zmíněnou ochranu. Ještě nedávno byli tak zájemci o pěstování tohoto jehličnanu odkázáni dovoz ze západních školek. Dnes už však zakoupíte blahočet v dobrém zahradnictví nebo školce.

Araucaria araucana pokojová a pěstování

Jelikož si blahočet v našich podmínkách ze semene nevypěstujeme, musíme si rostlinku zakoupit. Tato rostlina potřebuje polostín nebo rozptýlené jasné světlo po celý rok. A dokonce ani v létě by blahočet neměl být vystaven více jak 20°C . Nedávejte ho proto na přímé slunce a v místnostech blízko radiátorům. Araucana araucana preferuje dobře propustný humózní substrát. Důležitá je také drenáž proti přemokření. Blahočet zalévejte podle počasí, ale dávejte pozor, aby kořenový obal nevyschnul. Hnojte od března do dubna a to jednou za 3 týdny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.