Asimina triloba

Muďoul, stromek se skvělým exotickým ovocem

Pokud hledáte stromek, který se v Evropě vysazuje minimálně, pak zcela jistě narazíte na muďoul trojlaločný. Asimina triloba se řadí do čeledi láhevníkovitých. Středoevropské klima těmto stromům příliš nesedí. Ve venkovních podmínkách v podstatě nerostou. V našich zahradách se také jedná o velmi vzácné hosty. Tradičně se komerčně pěstují ve Spojených státech amerických. Jinak muďoul najdeme například v Itálii. U nás v obchodě prakticky nemáte šanci jak plody, tak i samotnou rostlinu zakoupit.

Výsadba muďoulu trojlaločného

Co se týká odrůdy, nejčastěji je k dispozici kultivar nazvaný Sunflower. Lze sehnat i levnější sazenice mající semenný charakter. Počítejte ale s tím, že tyto neroubované semenáče budou kvést poněkud později. Hodně důležitá je při sázení opatrnost. I malinkaté poškození hlavního kůlového kořene může vést k jeho úplnému úhynu. Optimální je zakoupit naroubované sazenice v nádobě. Sázet je třeba na počátku jara. Ideální je přesazení přímo na stanoviště, kde muďoul dlouhodobě poroste.

Kde pěstovat muďoul trojlaločný?

Optimální je dobrý růst muďoulu polostín. I proto se přirozeně nacházejí v řídce rostlých lesích a hájích. Ostré sluneční paprsky poškozují hlavně u mladých rostlin listy. U starších stromů slunce nijak nevadí. Plody jsou chráněny poměrně velkými listy. Důležitá je pro tuto dřevinu půda překypující živinami. Neměla by vysychat. Muďoul si mnohdy poradí v i prostředí, kde je poněkud těžší půda. pH půdy by mělo být mírně kyselé. Minimální spon by měl činit 2,5×2,5 m.

Muďoul trojlaločný

Nezbytné opylení květů

Oboupohlavní květy se začnou na naroubovaných stromech objevovat za nějaké 3 až 4 roky. V domovině muďoul bez problémů opyluje hmyz. Jde o specifický druh much. U nás je zapotřebí vzít štěteček a opylit bliznu v momentu, kdy je lepkavá a lesklá. Poznávacím znakem je i změna její barvy ze zelené na fialovou. Květy se objevují už od poloviny dubna. Plody musí dozrát před příchodem mrazů, prvních zralých se dočkáme zpravidla v polovině září.

Skvělé sladké plody

Plody se podobají zelenožlutému mangu. Hmotnost těchto plodů se pohybuje mezi 20 až 500 gramy. Plody jsou také silně aromatické, což každému není po chuti. Ke sklizni se přistupuje v době měknutí plodů. Skladují se v chladnějším prostředí, moc toho ale nevydrží. Před konzumací je třeba vyjmout pecku.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. zdenek.cernoch@seznam.cz'Zdenek Cernoch Odpovědět

  Těch pecek je tam několik a zrovna Sunflower jich má poměrně dost. Slupka a semena se nejí.
  Zralé plody se na stromku neudrží spadnou vlastní váhou na zem. Plody se odlomí na konci stopky .

  A těch odrůd je celá řada. Konkretně Sunflower je již dávno překonaná odrůda i když je samosprašná.
  Mnohem lepší volba je Italská selekce Prima 1216 a nové patentově chráněné odrudy z USA od Kirka Pompera, Jerry Lehmana nebo Neala Petersona 🙂

 2. TyrkysLada@seznam.cz'Ladislav Odpovědět

  Dobrý den. Před 5 lety jsem si koupil Muďoul Trojlaločný( PAW PAW) loni zakvetl popré asi 6 květů, je to semenáč. Letos má 8 květů.Protože nemá k sobě aspoň 5 letého semenáče, nebo 3 letého roubovance jen kvete a neplodí, aby se vzájemně pomocí hmyzu opylovali. Před 2 lety jsem koupil dva semenáče a hned nasadil na zahradě. Letos k nim koupím roubovance. Není pravdou, že středoevropské klima jim nesedí. Mráz do -18 jim nedělá problém, hnojím každý rok jen 2 hrsti granulovaným koňským, nebo kravským hnojem a jednou týdně zaliji konvou až dvěmi , tj, 10-20l vody. Pokud je sucho, 2 krát týdně. Je pár hodin na slunci, zbytek v polostínu. mladší rostliny do 2 – 3 let mohou mít na přímém slunci spálené listy, než si zvyknou. Proto jsem je sadil tak, aby nebyly celý den na slunci, ale v polostínu. V kruhu minimálně 50 cm okolo kmene je potřeba, aby nerostl plevel aspoň 5 let. Pěstuji je v Brně za Lesnou. Jsou to odolné rostliny na mráz, pořizovací cena je od 350 Kč do 1000 Kč, dle druhu roubovance, semenáče a výšky (stáří ) Ladislav

 3. TyrkysLada@seznam.cz'Ladislav Odpovědět

  Ještě dodatek, roubovance, které se u nás pěstují a množí , se každoročně prodají v řádu minimálně 10 – stovek kusů cestou k našim pěstitelům, většinou osobním převzetím, jen semenáče se posílají poštou. Jinak vydrží mrazy až do -30 stupňů. Kůlový kořen se při sadbě nesmí poškodit. Rostou v normální zemině s hnojením jako ovocné stromy, používám na své zahradě v Brně granulované hnojivo koňské, kravské. U nás se jim daří, nevím, jestli nebudou problémy s dozráváním ve vyšších polohách nad 500 m. Ladislav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *