12 tipů na terénní úpravy pro vaše svahy, které dokážou maximalizovat váš dvůr

Malá zahrada

Svah nebo sklon může být děsivý poté, co uvažujete o způsobech, jak scénicky upravit svůj dvůr. Svahy mohou být nepříjemné při chůzi a práci. Tyto oblasti jsou navíc podmáčené a hrozí, že z nich bude odtékat půda. Však mají i některé přirozené zajímavosti. Máte možnost se rozhlédnout a podívat se na výhled, který může tvořit dynamický pocit pohybu. Ten tvoří vhodně umístěné rostliny na vrcholu svahu.

Můžete se zachovat, jako ostatní chytří pracovníci, kteří dokáží využít k oživení kultivace odlišující se povrchy rostlin kuželovitých stálezelených rostlin, špičatých květů, proudících efektních travin a upravených keřů. Scénu udržuje v pohybu vodní cesta ze stříbrných jehněd, která vede po celé délce záhonu.

Snažte se o ukotvení zahrady na povrchu svahu

Půda na svahu často není dokonalá. Vrchní vrstva půdy má tendenci se rychle odplavovat a odnášet s sebou hnojivo a živiny. Není neobvyklé, že svah je většinou tvořen kameny, které jsou sotva zajištěny navážkou zeminy. V takovém případě se budete muset snažit vytvořit výsadbové kapsy a navést několik dalších hnojiv a zeminy, jen abyste rostliny povzbudili k založení kořenů. Pro tento účel vám skvěle poslouží tyto favority – Čechrava a Bohyška. Obě mohou růst ve stínu tohoto svahu pomyslného potoka a obě jsou dostatečně houževnaté, aby vydržely držení v chudé půdě. Po určité době si rostliny sami rozmnožíte a rychle pokryjete celý povrch svahu!

Čechrava

Čechrava: Foto Pixabay

Terasování svahu pomocí kamene

Kamenné příčky jsou klasickým způsobem, jak zkrotit svah. Přestože jsou zpočátku součástí práce, jakmile jsou na svém místě, získáte konstrukci, která je užitečná i přitažlivá. Kamenné přepážky mohou vytvořit dostatečně široké zóny pro výsadbu, v nichž a kolem nichž se dá pracovat, vypadají skvěle i bez jakýchkoliv jiných úprav. Takže vyžadují mimořádně malou vizuální pomoc od rostlin, které jsou v nich zasazeny. Vzhledem k tomu, že kámen má tendenci se brzy na jaře zahřívat a v noci udržovat teplo, vytváříte mikroklima, které vám umožní rozvíjet rostliny, které by v jiných oblastech vašeho dvora nepřežily.

Dotvořte přírodní výhled na kopec

Svah se může stát součástí vaší scény v případě, že se snižuje směrem do krajiny. Například jako majitelé pozemku v blízkosti zalesněné části, který se svažuje dolů k vašemu dvoru a domu, můžete udělat velké divy. Aby bylo lépe vidět, zkraťte stromy a vysaďte mezi ně pravé lesní rostliny, jako jsou například kapradiny (Adiantum) a májovky, a také intenzivní pracanty, jako jsou bohyška a mitrovnička (Tiarella). Výsledkem je téměř pohádkové prostředí, které si klade za cíl vyzdvihnout okolí domu a dům samotný.

Zkrocení svahu po malých kouscích

Pokud je bod sklonu mimořádně vysoký, je třeba použít schody. Ať je to jakkoli, nemusíte se snažit obložit úplně celý svah – přinejmenším ne najednou. Využijte zónu, která je nejblíže vaší obytné zóně, a vytvořte rozumné truhlíky pro výsadbu. Na nižších úrovních to lze často provést bez dalšího vybavení a s truhlíky se snadno manipuluje, snadno se v nich pracuje, ale vytvářejí rostlinný prostor pro odpočinek a zábavu.

Přírodní skalka na svahu

Výzvou pro uspořádání svahu je, aby se rostliny usadily dříve, než se stačí svah smýt. Rostliny vyžadují vodu, aby si vybudovaly pevný kořenový systém, a zalévání mrtvého svahu je pravým důvodem pro odtok vody. V případě, že nepokračujete v terasování svahu a vytváření rovných zón pro výsadbu, pak může být dobrým nápadem umístit kameny a balvany, které zpevní půdu, aby se rostliny mohly úspěšně uchytit.

I zkušenější zahradníci využívají přírodních vlastností kamenů a usazují je tam, kam ji to připadá vhodné. Tím vytvoříte dokonalé přirozené prostředí, do kterého doplníte rostliny. Pokud budete vytrhávat plevel, občas okrasné rostliny pohnojíte a pozaléváte, vznikne vám pastva pro oko!

SkalkaSkalka: Foto Pixabay

Zahradní úpravy svahu u silnice

Je skvělé mít dům, který je uspořádán ve svahu, ignoruje scénu, ale tu a tam naznačuje, že se váš dvůr svažuje do ulice. Tím získáte dojem tmavého pásu na přední straně dvorku. Stejně jako v případě jakéhokoli jiného sklonu si potřebujete koupit odolnější rostliny, které nebudou vyžadovat během pěstování příliš péče. Keře a stálezelené rostliny jsou pro tuto situaci ideální. Protože nepotřebujete úplně zatemnit výhled na straně ulice, vysaďte v rámci přední plochy níže rostoucí trvalky, které nebudou vyžadovat časté množení, jako jsou bohyška a kapradina.

Zahradní práceZahradní úpravy: Foto Pixabay

Vytvoření alpské zahrady na svahu

V případě, že je váš svah v podstatě suťový nebo obvykle zajištěný ve skalách, považujte se za šťastlivce. Budete moci vytvořit speciální vyvýšenou rostlinu, která přitáhne pozornost vzhůru. Vezměte si příklad z různých vyvýšených zahrad a využijte stávající skály, ale změňte jejich umístění. Větší kusy využijte jako schůdky a stupně. I vy můžete hojně využívat dekorační umělý kámen nebo umělý vápenec, který se nádherně mísí s charakteristickým kamenem. Nakonec se jako mulč využívá hrachovina, která předjímá odtok vody a vytváří závaznou barevnou paletu. Velké stálezelené rostliny dodávají výsadbě váhu a samozásobitelským trvalkám, jako je korydalis, je dovoleno vyplnit, kde se jim zachce, a zmírnit drsný okraj.

Proměna svahu v zahradní promenádu

Pozvolné terasování cestičky, zatímco jdete okolo vyvýšených a osázených oblastí, vytváří efekt, kdy vás okolo rostoucí a kvetoucí rostliny obklopují. Místo schodů se mnoho majitelů zahrad rozhodlo položit nášlapné kameny s dostatečně pevnou podezdívkou, aby chodci nesklouzli z jedné nebo z druhé strany. Bohaté trvalky podél chodníku mají skutečně více úrovňových změn díky využití kontejnerů a stojanů na květináče na nižších úrovních, které tvoří ústřední ohniska pro cestu dolů. A řidiči projíždějící po ulici mají plný výhled na kultivovaný svah, namísto omezeného výhledu na pár předních rostlin, které by jim ukázala rovná zahrada.

Terasování zeleninové zahrady na svahu

Při plánování zeleninové plantáže může být příznivý sklon svahu, a zejména ten jižní. Každý terasovitý záhon bude na vhodné úrovni, tak aby měl každý dostatek slunce. Čili získá koordinované denní světlo, aniž by byl zastíněn záhonem před ním. Může být problémem přivést do oblasti živiny a vodu. Bylo by dobré zvážit možnost kapkové závlahy a zcela jistě jsou nezbytné cestičky mezi řádky zeleniny. Zkuste využít terén tak, aby podél mřížové strany byly vysazeny květy, které budou ve výšce očí, když se někdo prochází po cestě.

MrkevMrkev: Foto Pixabay

Zahrada na svahu pro čtyři roční období

Jakmile jednou vytvoříte svah, který obkresluje pohled na váš dům, je třeba, aby zůstal atraktivní po celý rok. Ideální odpovědí jsou barevné keře. Nejenže mají čtyři roční období, ale vyžadují zanedbatelnou, ale v určitém případě, vůbec žádnou údržbu. Stačí malé prořezání na jaře a váš svah by měl být po zbytek roku skvěle vidět. A keře jsou úžasné jako kontrola eroze. Skvělou volbou jsou letnička (Clethra alnifolia), kalifornský šeřík (Ceanothus) a rozmarýn.

Pokrytí celého povrchu svahu

Pro něžný svah nebo násep, který propojuje bujnou škálu s otevřenou zahradou, udělejte plynulý krok s půdopokryvnými rostlinami, které se naturalizují a vytvářejí barevný koberec. Půda na náspu se rychle vyčerpá, takže se k němu chovejte jako ke skalce a využijte rostliny, jako jsou plamenka, alpinky, věčné muškáty a skromné zvonky. Využití květin v bílých a jemných pastelových barvách zachová chladný pocit lesa. Barevnost po jarních tónech rozšíříte pomocí bílých a žlutých pestrých listů.

Rostliny, které lze považovat za nízko nárokové a uchytí se na svažitém terénu

Jedním z největších problémů svahových zahrad je odtok vody, a to tím spíše, když svah stéká do příjezdu, kde se může usazovat půda. Vybírejte rostliny, které svah uchopí, například keře, okrasné trávy a prérijní rostliny, jako je třapatka, které rámují spleť kořenů. Všechny tyto rostliny drží půdu na jednom místě a vyžadují zanedbatelnou údržbu během vegetačního období. V zimě je lze pro zajímavost odstranit. S trochou přemýšlení při výběru rostlin může být jakýkoli svah nebo sklon ústředním bodem vašeho dvora.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.