Slzičky panny Marie anebo květ boha Dia

Hvozdík

Hvozdíky jsou krásné květiny mající tradici již v hlubokém středověku. Právě on se stal symbolem Panny Marie. Slzičky Panny Marie je v podstatě lidový název pro hvozdík kartouzku, který tradičně roste v plané podobě. Hvozdíky mají svou domovinu jak v Asii, tak i v Evropě. Prapůvodní druhy se vyznačovaly bílou a růžovou barvou, přičemž moderní hybridní kultivary již dokážou nabídnout velmi pestrou paletu odstínů.

Pěstování hvozdíků není složité

Uvažujete o pěstování slziček? Proč také ne, krásné kvítky na skalkách anebo jiných částech zahrady rozhodně vypadají perfektně. Přitom není nutné mít strach vůbec z ničeho. Pěstování slzičky panny Marie je totiž velmi jednoduché. Důležité je dopřát hvozdíkům stanoviště s dostatkem slunce a nezamokřeným půdním podkladem. Půda také nesmí být vápenitá. Takovéto prostředí hvozdíky nesnášejí.

Hvozdík jako ozdoba skalky

Poměrně nízké druhy hvozdíků patří k jakýmsi stálicím na mnoha skalkách. Jestliže nakombinujete hned několik druhů, získáte vynikající mix barev. Určitě tedy není od věci tyto kultivary uvést. Jedná se tedy o následující druhy hvozdíků:

  • hvozdík alpský (Dianthus alpinus),
  • hvozdík japonský (Dianthus japonicus),
  • hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus),
  • hvozdík péřitý (Dianthus plumaris),
  • za zmínku stojí i hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides),
  • žlutý Dianthus knappii,
  • hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides).

Několik tipů k pěstování hvozdíků

Především skalkové hvozdíky potřebují sušší půdu, takže jílovitou podmáčenou zeminu rovnou vylučte. Při výsadbě se tak vyplatí myslet na dokonalou drenáž schopnou zabránit kumulaci vody. Povrch přímo mezi jednotlivými rostlinami prostě obsypte štěrkem a máte vyhráno. Jako zimní ochranu zásadně nepoužívejte listí. Hvozdíky se množí dělením trsů brzy na jaře, případně na podzim.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.