Araukárie – při dobrých podmínkách jde o „věčnou“ pokojovku

S léty neztrácí na kráse a přitom roste dostatečně pomalu, aby nás po pár sezónách doslova nevystěhovala z bytu. Vypadá exoticky a přitom tu její příbuzní z rodiny blahočetů rostly už za dob dinosaurů.

A i když jde o jehličnatý strom, v pokojových podmínkách se jí daří skvěle. Obvykle dorůstá v domácích podmínkách asi 150 cm, ovšem v přírodě jde často o nejvyšší strom v okolí. Roste pomalu – každoročně jen o jedno patro. A uvnitř oceníte i její další skvělou vlastnost – jehlice araukárie jsou velmi měkké, takže se o ně nezraní ani děti.

Do paneláků se nehodí, všude jinde poroste skvěle

Nemá ráda pokoje s ústředním topením, zejména pokud je teplota v zimě vyšší než 21 ° C. Do nevytápěné ložnice se hodí, ovšem do teplomilných rodin příliš ne. Vysoké teploty vedou často k nemocem nebo nepříjemným útokům škůdců. Ale nesnáší ani mráz – minimální teplota v zimě by se měla pohybovat okolo 5 ° C. V létě ji pak lze umístit na balkon, terasu nebo do zahrady.

Měli byste vědět: Některé druhy araukárií alias blahočetů jsou proti chladu poměrně odolné. Například blahočet chilský (Araucaria araucana (Molina) C. Koch) může při dobré péči venku celoročně růst i u nás.

Jak na správnou péči o araukárii

V létě zaléváme tuhle nevšední rostlinku dvakrát týdně, v zimě jen jednou. Vyžaduje měkkou vodu bez vápníku. V létě je ve stejné frekvenci vhodné i rosení a v zimě též, trpí-li rostlina na suchý vzduch. Sprchování nebo jiné čištění nepotřebuje, s prachem si poradí.

V létě taktéž každých 14 dní hnojíme výživou pro jehličnany, ovšem v poloviční dávce. Co do umístění má araukárie ráda jižní okno, ale v létě je třeba ochránit ji před poledním sluncem. Toleruje i polostín. Nelíbí se jí ledový průvan a nedostatečné větrání. Vypadá nejlépe sama, bez společnosti jiných rostlin. Přesazuje se přibližně jednou za tři roky a to do kyselejšího substrátu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)