Slupky z cibule do koše nepatří: Využijte je v domácnosti

Cibulové slupky

Skoro nikdo neví, že kromě samotného plodu cibule je velice užitečnou součástí zeleniny i slupka. Obsahuje speciální látky a ty jsou velice prospěšné nejen pro naše tělo.  Slupka působí jako antioxidant a má velice silné antialergické vlastnosti. Tohle však ani zdaleka není všechno. Cibule dokáže mnohem více, než si myslíte.

Další velice významnou látkou, již obsahuje slupka, je quercetin. Také studie potvrdily, že jeho pravidelné přijímání pomáhá posilovat kardiovaskulární systém a snižuje riziko mrtvice či infarktu.

Jak využít cibulové slupky v domácnosti?

Málo žen ví, že polévka, ve které vaříte cibuli i se slupkou, má hezčí barvu a také je, více chutnější. Nebo dokonce mnohem zdravější. Za pomoci látek, které se z cibulové slupky uvolňují a nezničí je ani během vaření.

Cibulové slupky

Cibulové slupky: Foto Radek Štěpán

Pomůže i vašim pokojovým rostlinkám?

Možná vidíte, že vaše pokojové rostlinky nejsou v nejlepší kondici, tak mohou být velice užitečné i v téhle oblasti. Lehce je přidáme do půdy, ve které budou působit jako výživa pro rostlinku. Nejlepší je slupky rozdrobit nadrobno a přidat do půdy. Pouze je pravidelně zalévejte a výsledek uvidíte už brzy.

Pomůže i při křečích?

Nejlepším přírodním lékem na křeče je vývar z cibulových slupek. Připravit se dá tak, že 1 lžičku rozdrcených slupek zalijete 1 šálkem vroucí vody a necháte sedět 10 minut. Vhodné je pít každý večer přibližně 200 ml tohohle vývaru. Čaj z cibulových slupek je taky skvělý při bolestech krku. Chřipce či nachlazení.

Jak si za jejich pomoci obarvit vlasy?

Z cibulových slupek si můžete vyrobit přírodní barvu na zlatohnědý odstín vlasů. Používají se na barvení vlasů už od pradávna. Stačí zalít 1 šálek cibulových slupek litrem vody a vařit po dobu asi 1 hodiny. Pak už si je dobře propláchněte vlasy a přikryjte plastovou fólií a nechte působit hodinu a potom umyjte jako normálně. Počítejte ale s tím, že vlasy vám budou chvíli cítit cibulí.

Cibulové slupky

Cibulové slupky: Foto Radek Štěpán

Pomůže vám i při pečení chleba?

Pokud máte rádi domácí chléb, vyzkoušejte trik zkušených hospodyněk. Jen přidejte do těsta 1 lžičku rozdrcených cibulových slupek. Které dodají chlebu krásnou vůni a barvu.

Co takhle pomoc i při léčbě kožních onemocnění?

Považovat se dá i za vynikajícího pomocníka při léčbě kožních onemocnění, jako jsou třeba dermatitidy, odřeniny, podráždění kůže či kuří oko. Nasekané cibulové slupky smíchejte s obyčejným vepřovým sádlem v poměru 2:3 a tuhle směs naneste na postižená místa dvakrát denně.

Cibulové slupky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.