Cuketové špízy třikrát jinak

Cuketové špízy

Cuketa je skvělá a variabilní zelenina, ze které si můžete připravit celou řadu úžasných receptů. A protože cukety jsou skvělé také na grilu, přinášíme celkem tři recepty na grilované cuketové špízy. Samozřejmě si můžete tyto špízy obměňovat a vymýšlet své vlastní recepty. Níže uvedené recepty ale mohou být skvělou inspirací.

Cuketové špízy s citronem

V malé misce smíchejte ¼ hrnku olivového oleje, 1 lžičku sušeného oregana a 2 stroužky utřeného česneku. Osolte a opepřete podle chuti. 2 menší cukety nakrájejte na plátky (asi 3 mm široké) a 2 citrony na osminky. Na kovové nebo dřevěné grilovací jehly (dřevěné si namočíme přes noc ve vodě, aby neshořely) napícháme vždy tak pět plátků cukety a poté jednu osminku citronu. Potřeme olejovou směsí a grilujeme 5 až 10 minut z každé strany – během grilování můžeme dále potírat.

Cuketové špízy

Zeleninové špízy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zeleninové špízy s cuketou

Nejprve si připravíme 8 grilovacích jehel (dřevěné namočíme přes noc – minimálně však na 20 minut) ve vodě). Nyní si připravíme zeleninu: 4 ks cukety nakrájíme na půlcentimetrová kolečka. 1 červenou cibuli nakrájíme na měsíčky. 1 ananas nakrájejte na kousky podobné velikosti, jako má cuketa. 1 červenou papriku nakrájíme na kousky. Dále si připravíme 12 cherry rajčat a 250 g žampionů, které můžeme nechat vcelku, jsou-li ale příliš velké, přepůlíme je. V mističce smíchejte 1/3 hrnku olivového oleje, 1,5 lžičky sušené bazalky, ¾ lžičky sušeného oregana, ½ lžičky soli a špetku pepře. Zeleninu střídavě napíchejte na grilovací jehly, potřete je olejovou směsí a grilujte 10 až 15 minut. Občas můžete znovu potřít olejovou směsí.

Kuřecí špízy s cuketou

Nejprve si připravte marinádu na kuřecí maso: smíchejte ¾ hrnku citronové sodovky (typu Sprite nebo 7 UP), ½ hrnku sójové omáčky a ½ hrnku olivového oleje. Do této směsi naložíme 1 kg kuřecích prsíček nakrájených na kostičky o hraně 2,5 centimetru. Takto necháme marinovat po dobu 8 hodin. Poté vyjmeme maso z marinády a necháme okapat. Mezitím si připravíme zeleninu: 3 cukety a 2 červené cibule nakrájíme na kolečka tlustá asi 3 až 4 mm a střídavě s masem je napichujeme na grilovací jehly. Poté ještě osolíme a opepříme ze všech stran. grilujeme 8 až 10 minut ze všech stran.

Cuketové špízy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!