Sloužil jako náhrada opia, jeho léčivé účinky objevila západní civilizace až mnohem později

Bohatství tzv. přírodních národů nás snad nikdy nepřestane překvapovat. A to tím spíš, že jejich staleté zkušenosti často dlouhou dobu přehlížíme. A ve stejné pozici byl ještě donedávna i strom zvaný Mitragyna speciosa.

Co na tom, že ho domorodci v Indonésii ale i jinde v Asii používají prakticky jako základ své domácí lékárničky. Stačila jedna zmínka botanika Východoindické společnosti Pietera Willema Korthalse (1807–1892), který k botanickému popisu této rostliny připojil poznámku „vhodný jako náhrada opia“ a bylo na dlouho dobu rozhodnuto. Mitragyna speciosa alias kratom zkrátka nemá v lékárničce spořádaného člověka co dělat.

Co tedy vlastně ten kratom umí?

Nejdříve se podívejme, co to vlastně ten kratom je. V zásadě lze toto lehce zkomolené asijské slovo použít jako označení pro až 30 metrů vysoký strom s jednoduchými vstřícnými listy. Na první pohled nijak nezaujme. Ovšem jakmile přijde ke slovu prášek, který se právě z těchto listů získává, je to už docela jiné kafe. A právě tento prášek se u nás pod označením kratom prodává.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Domorodci si z něj připravují čaj a pijí ho vždy, když si potřebují dodat chuť, sílu a energii k práci. A také ho doporučují jako univerzální lék na průjem, horečku a bolesti (a lhostejno, zda vás trápí zuby nebo třeba problémy s menstruací).

Zakázaný není, doporučuje se však opatrnost

Lékaři nejspíš kratom (resp. alkaloidy z něj) znají jako účinný prostředek při odvykání závislosti na opioidech a jiných drogách. Skvěle totiž pomáhá proti abstinenčním příznakům.

Zmiňují se však i jeho stimulující, aktivizující a relaxační účinky. Přesně tak – kratom by šel s trochou nadsázky označit i jako „bylina rozhodnutí.“ Jakmile vypijete čaj, můžete se rozhodnout, zda se pustíte do nějaké činnosti nebo si naopak dopřejete oddech. S obojím vám rád pomůže. Nemusíte se tedy této málo známé bylinky bát. není k tomu opravdu žádný důvod.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)