Aloe vera: návod, jak pěstovat tuto rostlinu doma

Aloe vera

Aloe vera je extrémně odolná rostlina s výrazným tvarem. Je také velice užitečná – používá se při celé řadě kožních problémů, ale také k posílení vlasů a trávicího zdraví. Rostlina je to bezproblémová, takže ji zvládne pěstovat i začátečník. Je to ideální rostlina pro pěstování v květináči – nevyžaduje žádnou velkou péči. Vzhledem k nenáročnosti pěstování je to častá rostlina v kancelářích, studentských bytech a podobně.

Historie aloe

Aloe vera je rostlina, která byla pěstována již ve starověkém Egyptě, kde se jí říkalo „rostlina nesmrtelnosti“. První popis aloe v evropských dokumentech pochází z roku 1655. Na Arabském poloostrově rostlina roste již miliony let. V současné době se tyto rostliny vyskytují také ve středomořských zemích, v Indonésii, Mexiku a Karibiku. Existuje asi 300 druhů aloe, nejznámější z nich je aloe vera.

Aloe vera

Aloe vera: Foto Pixabay

Vzhled aloe vera

Aloe vera je známá léčivá rostlina. Má silné modrozelené vroubkované listy dlouhé 40 až 50 cm. Rostou v růžici, která dosahuje maximální výšky 100 cm. Aloe vera je extrémně odolná rostlina – v listech uchovává vodu a živiny, aby přežila období sucha. Pomáhá udržovat čistý vzduch v domě. V přírodě musí aloe vera přežít v extrémně nepřátelském pouštním podnebí, a proto produkuje více než 75 aktivních látek, které jim mají pomoci. Pokud je list poškozen, je rána okamžitě utěsněna koagulační šťávou (jako je tomu u lidských ran).

Dekorativní vzhled

Pokud toužíte svůj domov obohatit o další rostlinu, která bude nenáročná, i když stále krásná, je aloe vera ta pravá. Aloe vynikne v hliněných nebo dřevěných květináčích. Skvěle doplňuje jiné sukulenty. Pokud si kupujete aloe v obchodě, zkontrolujte spoje listů a stonku. Právě zde se obvykle skrývají případní škůdci. Těch se zbavuje jen velmi obtížně, proto poškozené rostliny vůbec nekupujte.

Umístění aloe

Aloe má ráda jasné, slunné místo. V létě je možné ji umístit na terasu nebo balkon. Pokud byste aloe nechali příliš dlouhou na nedostatečně světlém místě, začala by se natahovat za světlem a její listy by zbledly. Pokud bude mít dostatek světla, vydrží pak spoustu nepříznivých podmínek. Jednou měsíčně rostlinu hnojte.

Zálivka

Aloe hromadí vodu ve svých listech. Ze svého přirozeného prostředí je rostlina zvyklá na období sucha, takže si s tímto poradí i u vás. Zálivka jí proto vystačí jednou za dva týdny. Je vhodné nechat půdu před opětovnou zálivkou vyschnout. Příliš mnoho vody jí totiž může uškodit – rostlina by mohla začít hnít. Lepší je pro ni tedy suchá než přemokřená půda.

Květy

Aloe kvete po krátkém období klidu (zimy), během kterého ji zaléváme jen málo a nehnojíme ji. Jakmile se dny začnou prodlužovat, rostlina začíná s růstovým obdobím. To je pro nás signál, že bychom ji měli více zalévat a začít hnojit.

Aloe vera: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!