Škůdci a choroby mrkve

Choroby mrkve

Každý kdo pěstuje na zahradě ovoce nebo zeleninu určitě nestojí o žádné škůdce a nemoci, které by zničili úrodu. V případě, že se škůdci opravdu objeví a my proti nim chceme bojovat, musíme je nejdřív umět rozpoznávat. A to platí i u škůdců mrkve nebo chorob mrkve.

Drátovci

Drátovci patří mezi nejčastější škůdce mrkve. Jedná se o larvy kovaříkovitých brouků, zanechávající po sobě nakousanou mrkev. Otvory nebo spíše otvůrky jsou velké 2-3 mm a okrouhlé. Drátovci jsou schopni přežívat v zemi několik let, živí se totiž odumřelými rostlinami. V případě, že je sucho mohou ožírat klidně i pozemní čerstvé části rostliny. Drátovce nejlépe nalákáte na rozkrojené brambory na půlku. Brambory jim chutnají stejně jako mrkev. Půlky brambor zahrabejte řeznou stranou dolů. Poté vyčkejte, než brambory na sebe nalákají drátovce a nakonec je zlikvidujte.

Mšice

Všechny mšice jakéhokoliv druhu vylučují medovici, ta zase láká mravence, které ji konzumují. Pokud jsou mšice nažloutlé, je to druh, který je schopen přezimovat na hlohu. Jestliže jsou to bílé mšice, ty nezimovávají ojediněle a to na topolech. Hlohová mšice vytváří na listech rostlin červené puchýřky. Začátkem léta se však mšice stěhovávají do kořenů mrkví. Jelikož si mšice libují spíše v suchých půdách, můžete se jim pravidelným zavlažováním vyvarovat. Vhodné je také zvolit ochranou folii na záhon. Ta bude bránit náletům mšic na mrkev z mezihostitele. Následně nejúčinnější boj s mšicí je bohužel pomocí chemických přípravků. Další škůdcem mrkve může být ještě Pochmournatka, jejíž larvy se kuklí přímo v půdě. Tohoto škůdce poznáte tak, že listy mrkve začnou červenat a odumírat.

Choroby mrkve

Mezi choroby mrkve patří  Alternáriová skvrnitost lisů. Ta se projevuje hnědnutím a červenáním listů. Při vlhku se choroba šíří ještě rychleji a intenzivněji po celé rostlině a samotná mrkev má černé skvrny. Největší záludnost této choroby tkví však v tom, že ve zbytcích nemocné rostliny i v semenech mohou přezimovat škůdci. Jestliže ještě nedošlo k naprostému postihnutí chorobou, můžete otrhat a zlikvidovat nemocné listy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.