Sklizeň dýně hokaido: Ze zahrádky až po skvělou dýňovou polévku

Dýně hokaido

Milujete dýně a nedokážete si bez nich váš jídelníček vůbec představit? Aby také ne, vždyť obsahují spousty vitamínů a jiných lidskému tělu prospěšných látek. Jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších dýní je bezesporu dýně hokaido. Jde o klasickou takřka kulatou a lehce zploštělou tykev sytě oranžové barvy. My jsme ji sklízeli právě tento týden a rozhodně to stálo za to. Proto se v následujících řádcích podíváme na pěstování dýně hokaido, její sklizeň a také na využití. Nezapomeneme ani na recept na jednoduchou dýňovou polévku.

Dýně hokaidoSklizeň dýně hokaido: Foto Radek Štěpán

Jednoduché pěstování dýně hokaido

U faktu, že pěstování dýně hokaido není nijak náročné, jasně hovoří, že vyroste takřka všude. Ideální je pro ni především středně těžký podklad a dostatečné množství potřebné vláhy. Zemina by měla být bohatá na živiny. Toho můžeme dosáhnout tak, že dýni zasadíme na kompost, případně jím opatříme záhon. Jinak se hokaido vysévá přímo na záhon v druhé polovině května do hloubky zhruba 3 cm. Rostliny by od sebe měly být zhruba 1,2 m. Jinak jen pozor na výsev či výsadbu rostlin z toho pohledu, že by neměly být blízko rajčat, okurek nebo brambor a ta ne po nich. Hrozí totiž nepříjemné plísně, jež se mohou přenést.   

Sklizeň může být bohatá

Z jedné rostliny lze bez problémů sklidit klidně i několik plodů. My jsme měli celkem tři tykve. Z toho byla jedna poněkud menší. Vše se ale odvíjí od toho, kde je rostlina pěstována a také od míry zalévání a hnojení.

Dýně hokaidoNakrájená dýně hokaido: Foto Radek Štěpán

Se slupkou, nebo bez?

Spousta pěstitelů i kuchařů doporučuje připravovat dýni hokaido včetně slupky. Právě v ní a těsně pod ní se nachází největší porce vitamínů. My jsme připravovali polévku s tím, že jsme dýni oloupali.

Skvělá jednoduchá dýňová polévka stojí za to

V každém případě. Použili jsme jednu dýni hokaido. Tu jsme pořádně očistili, následně oloupali a nakrájeli. Poté už se pořádně povařila v troše vody. Když byla úplně měkká, rozmixovali jsme ji a přidali mléko. Dochutili jednoduše solí. Nakonec jsme ze staršího chleba připravili na pánvi krutony.

Polévka z dýně hokaido

Polévka z dýně hokaido: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/dyne-hokaido-jak-pestovat-recept-dynova-polevka-imunita

Dýně hokaido: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.