Sklizeň cibule: Jak poznat, že už je zralá

Sklizeň cibule

Cibule patří mezi nejoblíbenější plodiny, které na zahradě pěstujeme. Není to totiž nic náročného a navíc dobře uskladněná cibule vydrží klidně i celou zimu. Navíc cibuli využíváme ve velkém množství receptů, česká kuchyně se bez ní neobejde. Využíváme ji smaženou, pečenou, vařenou i syrovou, ve slaných i sladkých receptech. Cibule je zkrátka skvělá plodina, která je téměř univerzální a navíc má celou řadu pozitivních zdravotních účinků.

Pěstování cibule

Cibuli pěstujeme nejčastěji ze sazenic, které jsou v době těsně před doporučeným datem výsevu dostupné i v supermarketech. I to svědčí o tom, jak je cibule oblíbená. Malé cibulky, které koupíte, jsou už připravené k výsadbě. Místo, kam vysazujete cibuli pravidelně střídejte. Tam, kde byla vysazena, by se další tři až čtyři roky neměla vysadit znovu. Důvodem je předcházení chorob, které se mohou v půdě držet.

Foto: Pixabay

Pozor na vlhko

Příliš velké deště těsně před sklizní nejsou vůbec dobré. Mohou způsobit znehodnocení vašich plodů, jejich hnilobu a plesnivění. Rozmarům počasí bohužel zabránit nelze, nicméně je vhodné se i při sklizni ohlížet na předpovědi, a pokud mají přijít vydatné dlouhotrvající deště, vyplatí se raději cibuli sklidit dříve. Dobře se jí daří v humózní, sprašové půdě. Kyselou a podmáčenou půdu nemá ráda. I když je nadbytek vody nebezpečný, cibule určité množství vody potřebuje.

Sklízení cibule

Cibuli můžete sklízet už mladou a použít ji do salátů a její nať se skvěle hodí například na chleba se sádlem. Nicméně určitě čekáte zejména na zralé, opravdu velké cibule. K tomu je zapotřebí sledovat zelenou – nadzemní – část cibule. Ta by měla být polehlá a uschlá. Je dobré, když na každé cibuli zůstanou zelené ještě alespoň tři listy. Pokud je to možné, sbírejte cibuli za slunečného dne, protože po vytažení z půdy je potřeba nechat cibuli ještě několik dnů zasychat na vzduchu. Poté je skladujeme ve vzdušných nádobách (bedýnkách).

Zdroj: https://haps.pl/Haps/7,167251,27406081,kiedy-zbierac-cebule-wszystko-zalezy-od-wygladu-szczypioru.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!