Rakytník: tipy, jak jej sklidit

Rakytník

Rakytník patří mezi poměrně nenáročné keře nebo malé stromy, které pěstujeme zejména pro jejich oranžové plody. Ty jsou bohaté zejména na obsah vitamínu C a jsou jedlé. Strom dosahuje výšky 1,8 až 5,5 metru. Při sklizni mohou u celé řady druhů vadit trny. To ale mnoho lidí neodradí, protože jsou si vědomi, co všechno se v těchto plodech skrývá.

Rakytník jako rostlina

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) patří do čeledi Elaeagnacea. Nachází se v mírných a dokonce i subarktických oblastech severní polokoule. Jejich bobulí si užívají také ptáci a jiná zvířátka, která si na nich ráda pochutnávají. Pokud máte menší stromky, vyplatí se je v době zralosti přikrýt netkanou textilií, abyste o svou úrodu nepřišli. Rakytník je mrazuvzdorná rostlina, která si poradí s mrazivými teplotami až do -25 °C. Neexistuje příliš škůdců, kteří by jej ohrozili.

Rakytník

Foto: Pixabay

Rakytník jako bobule

Plody rakytníku se mohou pochlubit zejména vysokým obsahem vitamínu C, ale také vitamínu E a karotenoidů. V obchodech se zdravou výživou a dokonce i v některých supermarketech můžeme narazit na výrobky z těchto plodů, zejména na rakytníkový sirup nebo rakytníkový olej, který se vyrábí lisováním semen. Krém vyrobený z bobulí se dostal dokonce do vesmíru: byl vyvinut tak, aby ochránil kosmonauty před slunečním zářením.

Sklizeň bobulí

Čas sklizně rakytníku probíhá obvykle v období, kdy se blíží první mrazy. Bohužel sklizeň samotná není nic jednoduchého, protože bobule rostou ve shlucích, navíc jsou poměrně dobře připojeny stopkami ke stromu. Tyto stopky není snadné odstranit ani od plodu, a to ani tehdy, když jsou zralé. Trny mohou způsobit různá poranění, pokud nebudeme dostatečně opatrní. Jedním ze způsobů, jak rakytník sklízet, je použít ostré nůžky a bobule odstřihávat ze stromu. Některé bobule můžete ponechat na stromě, jako potravu pro ptáky.

Tipy pro sklizeň

Bobule je možné sklidit až tehdy, když zmrznou. V takovém případě jdou od stromu oddělit snáze. Komerční pěstitelé sklízejí obvykle strojně. Někteří dokonce tvrdí, že bobule je možné setřepat ze stromu – zřejmě bude záviset na odrůdě.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/sea-buckthorn/sea-buckthorn-berries.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!