Skladování mrkve v zimě: Tipy, které se hodí

Mrkve

Mrkev je úžasná zelenina, která nám může poskytovat zdroj vitamínů i v zimě. A to dokonce z vlastní produkce. Pokud tedy budete vědět, jak ji správně skladovat tak, aby vám vydržela i přes zimu. Syrová mrkev vydrží v lednici po dobu asi čtyř týdnů. Pokud je mrkev jakkoli nakrájená (baby mrkev), pak vydrží o polovinu méně, tedy pouze dva týdny. A když je vařená nebo jinak tepelně upravená, vydrží dva až pět dní.

Skladování mrkve v mrazáku

Životnost mrkve můžete razantně prodloužit, když máte dostatek místa v mrazáku. Jak na to? Mrkev nejprve omyjte a zbavte ji všech nečistot. Oloupejte ji. Odkrojte zelenou část mrkve. Nyní můžete mrkev nakrájet podle toho, v jaké formě ji nejčastěji používáte. Můžete ji nechat klidně celou, nebo ji nakrájet na kostičky či kolečka nebo dokonce nastrouhat. Na řadu přichází blanšírování. To je důležité, abychom mrkev zbavili případných škodlivých bakterií.

  1. Do hrnce dejte vařit vodu a než přijde k varu, připravte si misku, do které vhodíte několik kostek ledu.
  2. Do vařící vody vložte mrkev a povařte ji 5 minut, pokud je celá, 2 minuty nakrájenou nebo jen 1 minutu strouhanou mrkev.
  3. Poté vyjměte z horké vody a vložte do ledové vody. Tím se proces vaření ihned zastaví a mrkev si zachová svěží barvu.
  4. Teď už můžete mrkev dát do sáčku a zmrazit.

Mrkev

Foto: Pixabay

Skladování mrkve ve sklepě

Sklep (nebo jakákoli jiná místnost, ve které se rozhodneme mrkev skladovat) by měla mít teplotu kolem 2 °C. Místo musí být vlhké, ale ne příliš. Málo vlhkosti bude znamenat, že mrkev vyschne, příliš mnoho vlhkosti zase může způsobit hnilobu a plíseň. Spousta lidí proto upřednostňuje skladování mrkve v nádobě se zeminou, kterou udržují při optimální vlhkosti. V případě potřeby jednoduše vyhrabou potřebné množství mrkve – která je jako právě vytažená ze zahrádky!

Skladování mrkve v jámě

Tato metoda je vyzkoušená již našimi babičkami. Pokud ji nechcete nechávat na záhoně (například potřebujete již zarýt apod.), tak stačí vykopat jámu asi metr hlubokou. To postačí, aby byla mrkev chráněna před mrazem. Dno můžete pro jistotu vystlat vrstvou slámy. Na slámu dejte mrkev a zasypte ji šesticentimetrovou vrstvou zeminy. Toto postačí při teplotě 1 °C a vyšší. Pokud teploty klesnou níže, přikryjte mrkev další vrstvou zeminy a slámy. Nejprve 15 až 20 cm zeminy, poté 20 až 30 cm slámy a poté ještě 15 až 20 cm zeminy. Takto vydrží mrkev klidně celou zimu. Z jámy ji můžete samozřejmě průběžně odebírat.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-przechowac-marchew-na-zime,nId,5563531

https://www.glad.com/food-protection/protection-pointers/how-to-store-carrots-and-make-them-last/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!