Vánoční stromek může mít svá využití i po Vánocích. Je jich hodně

Vánoční stromek

Vánoční stromek můžete po Vánocích odstrojit a postavit k popelnicím, kde už se o zbytek postarají popeláři. Zamyslete se ale nad tím, jestli pro něj nenajdete ještě jiné použití. Bohužel je nemůžete přinést do zoologické zahrady, kde se mohou stát zpestřením stravy mnohých zvířat, protože jednou ozdobený stromeček představuje pro zvířata riziko. Takto se likvidují pouze stromky, které se neprodaly a tudíž je nikdo neozdobil. Co tedy můžete udělat se svým stromkem vy? Máme pár nápadů!

Vánoční stromek v zahradě

Pokud ze stromku odstraníte veškeré ozdoby, můžete jej použít celou řadou zajímavých způsobů. Pokud z něj ořežete větve, můžete jej použít jako mulč. Jehličí se dlouho rozkládá a rychle schnou, takže jím můžete pokrýt například jahodníky. Vhodné jsou též k zatížení mulče z pilin, ke krytí různých rostlin před mrazem a podobně. Pokud jej nařežete na menší kousky, můžete větve použít též do kompostu. Mějte ale na paměti, že rozklad bude velmi pomalý.

Vánoční strom

Foto: Pixabay

Použití kmenu stromu

Kromě toho, že jej můžete nařezat na polínka a poté s nimi topit v krbu nebo v létě jej použít na gril, může mít kmen spoustu jiného využití. Vyrobit se z něj dá nespočet ozdob a nemusí být ani vánoční. Velmi oblíbené je nařezat kmen na kolečka silná cca 5 cm a těmi pak ohraničit záhon. Vytvoříte tak přirozené hranice a přitom nic neutratíte.

Vánoční stromek pro ptáky a ryby

Svůj strom může po odzdobení umístit také ven. Můžete jej zkusit zakopat do země nebo jej venku nechat i se stojanem. Poté na něj zavěste lojové kuličky, jablka a další pochoutky, na kterých si ptáci pochutnají. Vánoční stromek může být ale užitečný také pro vaše ryby. A to za předpokladu, že neobsahuje chemikálie. Jeho větve můžete nacházet do vody svého zahradního jezírka, abyste poskytly úkryt pro přezimující ryby.

Živiny do půdy

S pomocí štěpkovače můžete vánoční stromek rozdrtit a štěpku pak použít různým způsobem na zahradě. Někteří si štěpku schovávají na jaro, kde je rozloží jako mulčovací vrstvu pod keře. Štěpka zabrání růstu plevele, udržuje vlhkost v půdě, a jak se rozkládá, dodává půdě živiny.

Zdroje info:

https://www.thisoldhouse.com/green-home/21195273/10-uses-for-your-old-christmas-tree

https://prima-receptar.cz/kam-s-vanocnim-stromeckem-po-vanocich/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!