Recepty našich babiček proti šedivým vlasům – vystačí si opravdu s málem

Kopřiva

Za předčasné šedivění vlasů je obvykle zodpovědný nedostatek melaninu. Naše babičky tuto příčinu sice neznaly, dobře však věděly, co použít jako prevenci, aby se jim nehezké šediny vyhnuly pokud možno co nejdéle.

A jaké prostředky používaly? Mnohé z nich se vám budou zdát celkem obyčejné – ale na druhou stranu, není na ně potřeba příliš mnoho surovin. Tak proč je nevyzkoušet?

Sérum z mrkvové a citronové šťávy

Připravuje se velmi jednoduše. Obě složky se smíchají ve stejných poměrech a sérum se následně vtírá do pokožky hlavy. Nechte ho působit po dobu 10-13 minut a poté jednoduše opláchněte šamponem. Jako oplachový prostředek je však podle babských tipů ještě účinnější odvar z petržele. Ten se připravuje tak, že se 45-50 gramů listů petržele zalije 1 litrem vody, zahřeje a nechá vychladnout. Poté stačí přefiltrovat a použít jako oplach.

Náhledové foto: Pixabay

Feferonka proti šedinám

Babské tipy také říkají, že vlasy začnou tmavnout, pokud se bude do pokožky hlavy pravidelně vtírat tinktura z feferonky a vodky. Jak ji připravit? 5-6 kusů suché feferonky zalijte asi půl litrem vodky. Nechte odpočívat 20-22 dní na chladném tmavém místě. Poté přefiltruje a každý den vtírejte do pokožky hlavy 1 lžičku, a to nejlépe 27-30 minut před mytím vlasů. Pokud si vlasy myjete méně často, pak postup upravte. Ovšem pro skutečně intenzivní účinek by tento postup měl být prováděn každý den nejméně po dobu dvou týdnů.

 

Jak na šedivé vlasy díky lopuchu

  • 2 polévkové lžíce kořene lopuchu
  • půl l vody
  • 2 polévkové lžíce semena kopru

Lopuchový kořen zalijte vodou a vařte na mírném ohni, dokud se objem tekutiny nezredukuje asi na polovinu. Poté do vývaru přidejte semena kopru a velmi mírně vařte 3-4 hodiny. Poté infuzi přefiltrujte a naneste na čisté, vlhké vlasy. Po 20-25 minutách si vlasy umyjte studenou vodou. Hotovou pleťovou vodu skladujte v lednici maximálně 10 dní.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://ekobutik.si/beauty/moska-barva-las-sivih-las-kako-izbrati-glede-na-sestavo-videz-proizvajalca, https://www.parfemy-elnino.cz/encyklopedie-krasy/pece-o-vlasy/barvy-vlasu/sedive-vlasy/, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/sedive-vlasy-a-fakta.A170227_093642_zdravi_pet 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)