Sirup z rýmovníku

Sirup z rýmovníku

O účincích rýmovníku jste již jistě slyšeli. Tuto rostlinu můžete použít jako jemnou léčbu rýmy a chřipky. Sehnat ji můžete v jakémkoli květinářství nebo zahradnictví. Na rozdíl od léků, které si na rýmu kupujete v lékárně, je sirup z rýmovníku mnohem levnější variantou léčby. Není ale o nic méně účinný – spíše naopak!

Jak rýmovník vypadá?

Rýmovník je zelená rostlina, která se skládá ze zelených listů, které jsou hojně porostlé stříbřitými chloupky. Listy jsou velice tlusté, dužinaté a poskytují speciální vůni. Nejenže rýmovník využijete pro léčbu rýmy, můžete se s jeho pomocí také zbavit nevítaného hmyzu. Využijete ho také při popáleninách a dalších drobných zraněních, kdy stačí ulomit jeden list a potírat si jím postižené místo.

Rýmovník jako lék

Rýmovník neléčí pouze samotnou rýmu, ale celkové problémy, které rýmu a nachlazení doprovázejí. Léčí tedy také horečku, bolesti hlavy, potíže s dýcháním a pomáhá i při vykašlávání. Pokud potřebujete rychlou, účinnou pomoc, pak stačí několik listů natrhat a jednoduše si k nim čas od času přivonět. Někteří si tyto listy také dávají na noc pod polštář a vdechují léčivé silice rýmovníku celou noc.

Rýmovníkový sirup

Kromě jednoduchých způsobů, jakými je samotná inhalace rýmovníkových listů, je velice vhodnou formou léčby nachlazení také rýmovníkový sirup. Příprava není náročná a výsledný sirup je velice chutný – a to i pro děti.

Na jeho přípravu vám postačí smíchat v dostatečně velkém hrnci následující ingredience:

  • 1 pomeranč v bio kvalitě, nakrájený i s kůrou na plátky,
  • 1 citron v bio kvalitě, taktéž nakrájený i s kůrou na plátky,
  • 30-40 lístků z rýmovníku (ty natrhejte, zbavte nečistot, ale neomývejte).

Poté ingredience zalijte vodou tak, aby byly všechny ponořené. Nechte stát 24 hodin při pokojové teplotě. Poté přeceďte přes jemné sítko. Snažte se z listů a ovoce vymačkat co nejvíce šťávy. Tekutinu poté přiveďte k varu. Snižte teplotu a postupně přidejte 1 kg cukru krystal. Vařte tak dlouho, dokud směs nezhoustne. Poznáte to tak, že trochu sirupu kápnete na talíř, a když po jeho naklonění drží kapička tvar, máte hotovo.

Směsí naplňte skleničky a postavte je dnem vzhůru. Po vychladnutí skladujte v temnu a chladnu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!