Proti nevzhledným samolepkám na zahradním nábytku pomůže fén i vazelína

Jak vykročit do nové zahradnické sezóny v plné parádě? Zaměřte se na svůj zahradní nábytek a zbavte ho veškerých nečistot, které si brousí zuby na jeho krásu. Zejména nejrůznější samolepky dokáží milovníka pořádku pěkně potrápit…

Kromě prostředků doporučených níže, budete k ruce potřebovat také jednu důležitou věc – plastovou škrabku. Ta povrch nábytku neponičí, a vy se tak vyhnete nevzhledným rýhám. V případě nouze ji mohou nahradit staré klubové karty apod.

Nejdříve vyzkoušejte teplo

Budete překvapeni, kolik práce odvede obyčejná teplá (ale ne horká) voda. Namáčejte postižené místo několik minut, pak si pomozte plastovou škrabkou. A jestliže voda nestačí, použijte fén. Suché teplo si s některými typy lepidel poradí lépe. Nikdy však nenastavuje fén na nejvyšší výkon, ani ho nepřibližujte na více než pět centimetrů k povrchu nábytku. Mohli byste poškodit lak nebo jinou krycí vrstvu. Během odstraňování samolepek je pak nezapomínejte průběžně přihřívat.

Olej a vazelína na odolné samolepky

Nepomáhá-li teplo, vyzkoušejte olej. Úplně vám postačí ten kuchyňský. Potřete s ním postižená místa, nechte pár minut působit a samolepku opatrně odlepte. Jestliže to nezabere, vyzkoušejte těžší kalibr – vazelínu. Natřete ji na samolepku, počkejte několik hodin, aby měla možnost proniknout skutečně do všech vrstev, a místo dočistěte.

Ocet – pomocník pro největší katastrofy

Ještě pořád jste nebyli úspěšní? Pak vsaďte na slabou kyselinu, obsaženou v kuchyňském octu. Samolepku navlhčete, nechte působit nanejvýš pět minut a pusťte se do odstraňování. Zbytky lepidel pak spolehlivě odstraní mycí prostředek na nádobí nebo přímo odmašťovač z drogerie. Tam seženete pomoc i v případě, že žádná z předchozích rad nezabere. Existují totiž i profesionální přípravky pro odstraňování lepidel. Bývají drahé, ale zvládnou prakticky cokoliv.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)