hnednuti

Co způsobuje hnědnutí listů ve vaší zahradě?

Pokud jste si již všimli hnědých skvrn na zelenině nebo listoví, není důvod k panice. Existuje celá řada důvodů, proč se hnědnutí listů projevuje v zahradě: nedostatečná zálivka nebo naopak příliš mnoho vody, nadměrné hnojení, znečištění půdy, choroby nebo napadení hmyzem. Tento článek vám pomůže odhalit příčinu hnědnutí listů právě ve vaší zahradě.

Co je příčinou hnědých listů?

Pro odstranění problému s hnědnutím listů je potřeba diagnostikovat to, co hnědé listy způsobuje. Pokud došlo k odumření celé vaší zahrady, pak je nepravděpodobné, že se jedná o onemocnění, protože patogeny obecně napadají specifické rostliny nebo rostliny ve stejné čeledi a ne celou zahradu.

Zavlažování

Příliš mnoho nebo příliš málo vody je většinou tím hlavním problémem, který způsobuje hnědnutí listů. Tento problém má nejjednodušší řešení ze všech ostatních příčin. Všechny rostliny potřebují ke svému růstu vodu, ale někdy dochází k tomu, že určité záležitosti brání tomu, aby kyslík dosáhl kořenů. To vede k vytváření hnědých listů a končí uhynutím rostliny. Zlepšením odvodnění půdy změnou organické hmoty a sníženou zálivkou (pokud vidíte, že je půda zaplavena) je vhodným řešením. Zalévejte hlavně kořeny rostliny, vyhněte se zalévání jejích listů.

Hnojivo

Ztráta soli v půdě zabraňuje rostlinám absorbovat vodu nebo živiny a nakonec zabije rostlinu. Problémem je nadměrné hnojení.

Kontaminovaná půda

Dalším pachatelem může být kontaminovaná půda. Půda může být často znečištěna produkty na bázi ropy, jako je odtok plynu nebo paliva, nebo jiné chemikálie. Použití herbicidu může způsobit spálené hnědé listy, které se mění kolem okraje listu a na špičce. Možná budete muset otestovat půdu, abyste zjistili, zda se jedná o potenciální příčinu hnědnutí listů.

Hmyz

Existuje několik případů, kdy je celá zahrada postižena hmyzem, ačkoli je více napadán pouze jeden druh rostlin. Běžnými škůdci jsou sviluškovití, kteří se nachází na spodní straně listů. Výsledné poškození se projevuje ve formě hnědých, spálených listů.

Onemocnění rostlin

Hnědé zbarvení rostlin může být způsobeno také onemocněním – obvykle houbovým, jako je Alternari solani nebo časná hniloba. Časná hniloba se vyvíjí, když se teploty pohybují v rozmezí 14-29 °C. Ploché onemocnění listů způsobují hnědé skvrny na listech, které nakonec způsobí úhyn celé rostliny. Řešením je aplikace fungicidu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *