Konec tyranů zvířat? Některé řetězce nebudou prodávat zábavní pyrotechniku

Zábavní pyrotechnika

Máte pocit, že zábavní pyrotechnika k oslavám konce roku tak nějak patří? Mnozí si dopřávají různých světlic, petard a jiných okázalostí klidně i na Štědrý den nebo jindy o Vánocích. Poptávka po zábavní pyrotechnice nijak neklesla, ba právě naopak. Neustále jde nahoru. Tržby z jejího prodeje v naší republice sahají až k jedné miliardě korun, což určitě není málo. O peníze ale až tolik nejde. Při explozích trpí zvířata, a to nemálo. Jsou zmatená, dezorientovaná a vystresovaná. Situací už se začaly zabývat některé obchodní řetězce a pyrotechniku ze své nabídky stáhly.

Začíná to u několika řetězců a mělo by pokračovat

Nepochybně. Stres pro domácí mazlíčky u hospodářská zvířata si jednoznačně uvědomují třeba v obchodním řetězci Billa. Šéf tuzemské Billy Liam Casey jasně hovořil o tom, že by si lidé měli uvědomit, jestli jim několik minut audiovizuální podívané stojí za to. Billa tak jako tak zábavní pyrotechniku prodávat nebude a ráda by, aby ji následovaly i ostatní společnosti. Zatím určitě není jediná.

Ohňostroj

Foto: Pixabay

Prodejce zakázal pyrotechniku ve svých obchodech již před 2 roky

Bauhaus se zábavní pyrotechnikou skončil již před dvěma lety. Jak dělobuchy, tak i ohňostroje, prskavky a další zábavní pyrotechniku v jeho prodejnách nenajdete. Jeho mluvčí Petr Kočí se vyjádřil tak, že existuje i spousta šetrnějších způsobů oslavy příchodu nového roku. Nepochybně má pravdu, vždyť různé světelné projekce bez výbuchů jsou také moc hezké a nijak neničí zdraví zvířat.

Vystrašený pesFoto: Pixabay

Zaberou zákazy prodeje zábavní pyrotechniky?

To je poměrně jednoduchá otázka se složitou odpovědí. Nejspíše se totiž trh přesune jinam. Dokud bude poptávka, nabídka se vždy nějakým způsobem změní tak, aby prodejci vydělali peníze. Ty jsou bohužel pro mnohé z nás na prvním místě. Začít bychom měli určitě u sebe. Zbývá naděje, že i třeba milovníci výbuchů a světelných efektů přijdou na to, že tato zábava škodí jak zvířatům, tak i jejich okolí.   

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/billa-lidl-retail-obchod-kapr-pyrotechnika-zakaz.A221214_095936_ekonomika_vebe

https://zpravodajstvi.sumpersko.net/Prodej-zabavni-pyrotechniky-se-nejvice-provozuje-na-trznicich-14703/clanek

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.