Shii-take: asijská houba, kterou si můžete vypěstovat i u vás doma

Shii-take (shiitake či shitake) je houba, která má svůj původ v Číně. U nás je také velmi známá – často se setkáme s počeštěným názvem „šitake“. Správný český název ale zní houževnatec jedlý. Jedná se o dřevokaznou houbu, které se daří zejména na listnatých stromech s tvrdým dřevem. Její název můžeme volně přeložit jako „houba z dubu“. Po žampionech se jedná o druhou nejpěstovanější houbu na světě.

Jak se houba používá?

Vzhledem k jejímu původu, se musíte při vaření inspirovat čínskou a japonskou kuchyní, ve které se houba používá jak v čerstvé, tak také v sušené podobě (také ve formě prášku). Tato houba vás může překvapit svou výraznou chutí – její aroma může nahradit koření v pokrmech. Můžete ji používat v kombinaci se zeleninou, výborná je ale také jako doplněk masa – kuřecího, rybího i králičího. Vzhledem k tomu, že noha shii-take je poměrně tuhá, při vaření se nepoužívá.

Shii-take: Zdroj obrázku Pixabay.com

Shii-take jako lék

Číňané tuto houbu používali původně jako lék – v této souvislosti je shii-take známá již 2000 let. Není divu, že se jí říká například „houba dlouhověkosti“. Z pozitivních účinků na lidské zdraví můžeme vypíchnout tyto:

  • posiluje imunitu,
  • má antibakteriální a antivirové účinky,
  • reguluje hladinu cukru v krvi,
  • snižuje cholesterol,
  • pomáhá s kožními problémy (akné, ekzémy a afty),
  • možné protirakovinné vlastnosti.

Pěstování shii-take u nás

Vzhledem k tomu, že tato houba potřebuje teplo a vysokou vlhkost společně s dřevem z listnatého stromu (nejlépe buk, dub či bříza, které lze nahradit slámou nařezanout na krátké kousky), může se zdát pěstování poměrně složité. Zas tak těžké to ale není. Do dřeva vyvrtejte otvory, do kterých umístíte sadbu (v případě slámy stačí sadbu jen lehce vmáčknout do slámy). Pro udržení vlhkosti bude potřeba dřevo či slámu vložit do igelitového pytle. Udělejte několik děr, aby mohl procházet vzduch a nechte při teplotě 20 °C. Pro tvorbu plodnic poté snižte teplotu na 18 °C a vystavte přístupu světla.

Shii-take: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!