Z manga můžete udělat i zdravou mouku

Nejčastěji ho známe jako surovinu pro mango lassi nebo do ovocného salátu. Ovšem skuteční znalci vědí, že jedlá je na něm i jeho pecka. A pokud byste náhodou k jejímu zužitkování neměli odvahu, můžete si ji třeba i zasadit.

Mango je plodem mangovníku indického (Mangifera indica). Patří do čeledi ledvinovníkovitých (Anacardiaceae) a planě bychom ho našli růst v Barmě a v indickém předhůří pohoří Himálaj. Jeden strom se může dožít až 350 let a některé zdroje uvádí, že na světě najdeme více než 1 000 druhů mangovníku, jež se od sebe navzájem liší velikostí, barvou i chutí.

Jak koupit zralé mango? Nenechte se zmást

I když si pod tímto označením vybavujeme zejména plody červeno-žluté, nemusí jít o pravidlo. Některé mangovníky jsou dokonale zralé, i když je jejich slupka zelená. A jak poznat, se kterým z nich máte v obchodě vlastně tu čest? Nasládlá vůně vám nepomůže, tou se vyznačují i plody nezralé, budete se tedy muset spolehnout na zkoušku dotekem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Všeobecně platí, že zralé mango nesmí být ani příliš tvrdé ani příliš měkké, zkrátka něco mezi tím. Chce to trochu cviku, ale brzy se naučíte zralé plody rozeznávat opravdu s mistrovskou přesností.

Jedlá není jenom dužina

Zralé ovoce se ke konzumaci doporučuje zejména čerstvé, ovšem lze narazit i na mangový kompot či marmeládu. Co do chuti se k němu nejlépe hodí citrusy, ovšem i nejrůznější víno a pálenky. A do koktejlů či omáček se pak nebojte přidat ani smetanu. Pokud chcete mango například jako svačinu na cesty můžete koupit i sušené mango, které vám vydrží určitě déle.

V Indii mango konzumují celé. Z jeho pecky odstraní pergamenovou slupku a poté ho upraví stejně jako hořké mandle, případně ho rozemelou na mouku. Vy si můžete pecky také zasadit. Nebojte se skořápku mírně pootevřít, ošetřit fungicidem a zasadit nastojato asi do dvou třetin délky do výživného substrátu. Za tři až šest týdnů vám vyklíčí malá rostlinka.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)