Popel jako univerzální pomocník pro zahradu – s malými úpravami zatočí se škůdci a revitalizuje rostliny

Popel

Popel jako univerzální pomocník pro zahradu: Dřevěný popel, získávaný spalováním dřeva, je jedním z nejoblíbenějších organických hnojiv používaných na zahradě. Jeho použití není novinkou, ale stále se využívá kvůli mnoha výhodám a ekologickým vlastnostem.

Popel je skvělým zdrojem minerálů a stopových prvků, jako jsou draslík, fosfor, vápník a hořčík, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Kromě toho může také snižovat kyselost půdy, což je užitečné pro ty rostliny, které mají rády alkalickou zeminu.

Kdy a jak použít popel na zahradě?

Použití popela na zahradě je jednoduché. Může se aplikovat během celého roku a lze ho použít jako hnojivo při sázení, zalévání rostlin nebo jako ochranu před škůdci a chorobami.

Použití popela při sázení

Popel je vhodné vhodit do každé jamky při sázení rostlin. Skvěle se také uplatňuje při prohnojení půdy během jejího zpracovávání na jaře a na podzim.

Záhon

Foto: Pixabay

Použití popela při zalévání rostlin

Popel se také může použít jako roztok na zalévání. Na 1 litr vody se přidají 2 polévkové lžíce popela a směs se použije po nejméně hodinovém odstátí jako zálivka. A hodí se i při výsevu. Semena okurek, rajčat a lilku lze do roztoku popela před setím namočit na 4-6 hodin.

Použití popela jako ochrany před škůdci a chorobami

Popel může být také použit jako ochrana před škůdci a chorobami. Smíchejte 40 gramů mýdla s 10 litry roztoku popela (vyrobíte si ho podle návodu výše) a použijte směs jako postřik za oblačného, ale suchého počasí.

Kdy popel nepoužívat

Je třeba mít na paměti, že popel není vhodný pro rostliny, které mají rády kyselou půdu, jako jsou například jahody, borůvky, jehličnany, vřesy, hortenzie, azalky a rododendrony.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-vyuzit-dreveny-popel-pri-peci/, https://www.magazinzahrada.cz/dreveny-popel-vytezte-z-nej-maximum/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)