Sex jako zabiják: Netopýr při známých zvucích útočí

Mouchy

Užívat si skvělého sexu je pro člověka rozhodně zajímavé. U živočichů tomu bývá stejně, nicméně ne pokaždé. Ne vždy vede také páření k tomu, že vznikne potomstvo. Třeba u takových much je to trochu složitější v případě, že se v jejich blízkosti nacházejí netopýři. Samci jsou schopni svými křídly vydávat takové zvuky, které právě netopýry alarmují. Zajímavá je bezesporu studie Stefana Greifa a jeho kolegů z Ústavu Maxe Plancka pro ornitologii.

Páření jako nebezpečná činnost

Vědci dlouhodobě pozorovali netopýry Nattererovy, jejichž potravu tvoří právě kopulující mouchy mající až dvojnásobnou velikost. Pokud se přitom mouchy pohybovaly po stropě, netopýři si jich fakticky nevšímali. V momentu, kdy si ale začaly užívat, byla situace zcela odlišná. Staly se jasnou kořistí netopýrů. Ostatně i u mnohých jiných zvířat bylo dokázáno, že se při páření nedokážou tak efektivně bránit, jako v jiných momentech.

NetopýrFoto: Pixabay

Kopulace je prostě hlučná

Vědcům ke získání závěrů posloužily videozáznamy celkem 9000 much. Jejich kopulace je z hlediska netopýří echolokace vcelku hlučnou záležitostí. Důkazem tohoto tvrzení jsou širokopásmové bzučivé zvuky. Ty už mohou netopýři bez větších potíží zaslechnout. Napadeno netopýry bylo celkem 26 % kopulujících párů much. Jinak také výzkumníci připevnili na strop mrtvé kopulující páry much. Netopýři na ně zaútočili až tehdy, když se spustil záznam zvuku při páření.  

Vysokofrekvenční zvuk jako zabiják sexu

Právě onen zvuk je klíčem k tomu, že netopýři mouchy likvidují. V případě páření se nebezpečí napadení netopýrem u much zvyšuje šestinásobně, což bezesporu není málo. Netopýří kolonie si takto dokáže vyhlédnout neskutečný počet much. Ty se stávají její pravidelnou potravou. Sex je zkrátka zabíjí.

Zdroje info: eurekalert.org, mpg.de

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.