Sety zahradního nábytku: na co se zaměřit při nákupu?

Efektivní a praktická zahrada je souhrnem mnoha prvků: dobře udržovaného trávníku, který rámuje celou kompozici, barevných květin, stromů poskytujících trochu stínu v horkých dnech, systému cest, osvětlení, dekorací a terénních úprav. Venkovní úpravu doplňuje nábytek. Pohodlné židle, stoly, houpačky a křesla v nás vyvolávají touhu opustit v létě dům a trávit čas venku. Díky nábytku se zahrada stává funkčním prostorem pro odpočinek a zábavu celé rodiny i hostů. Dnes se blíže podíváme na sortiment dostupný v obchodech. Na co byste si měli dát pozor při sestavování zahradního nábytku? Co nabízejí přední výrobci v letošní sezóně? Podívejte se na naše návrhy a připravte se na léto!

Především: robustní materiál

Hlavním kritériem při výběru vybavení terasy, altánu nebo balkonu je kvalita konstrukčního materiálu. Souprava zahradního nábytku přichází téměř každý den do styku s faktory, které oslabují její konstrukci. Pokud nechcete, aby se na stavu nábytku podepsala voda, UV záření, znečištění a vysoké teploty, vybírejte modely z odolných materiálů vhodných pro venkovní použití. Mezi doporučené materiály patří např:

  • technorattan – moderní materiál s přírodní, teplou povrchovou úpravou, která klamně připomíná ratanové výplety. Na rozdíl od své předlohy je umělý ratan plně odolný vůči měnícím se povětrnostním podmínkám. Nábytek si zachovává svou dokonalou formu i přes vystavení extrémním teplotám a vlhkosti. Voda a nečistoty nepronikají do struktury neporézních vláken, díky čemuž se snadno udržují v čistotě. Technorattan nevyžaduje impregnaci ani nátěr;
  • kov – pro zahradní nábytek se nyní nepoužívá kdysi oblíbená litina, ale práškově lakovaný hliník. Lehký kov se vyznačuje vysokou odolností. Židle, stoly a křesla z hliníku s dlouhou životností se často používají při zařizování minimalistických, elegantních prostor;
  • dřevo – přírodní a nadčasový nábytek. Dřevěný nábytek se hodí téměř do každé zahrady, ať už idylické venkovské nebo minimalistické. Důležité je, že vyžadují pravidelnou impregnaci (standardně jednou ročně), osvěžení barev a pečlivou ochranu mimo sezónu. Výrobci zahradního nábytku si nejvíce cení exotických druhů, jako je teflon, mahagon a bambus;
  • Ratanový nábytek – tkaný nábytek s teplým povrchem a zakřivenými tvary. Oblíbený u příznivců boho a koloniálního stylu. Vyrábí se ručně (obvykle) z pečlivě připravených pružných výhonků palmy rotang rostoucí přirozeně v Asii. Jedinečný, originální nábytek je odolný vůči mechanickému poškození, ale zároveň náchylný k poškození vlivem nadměrné vlhkosti. Aby se zabránilo znehodnocení suroviny, je třeba ji pravidelně impregnovat, chemicky čistit a během podzimu a zimy chránit na suchém a vzdušném místě.

Péče a skladování

Zahradní nábytek se obvykle používá jen několik měsíců v roce. Zvažte, zda máte ve sklepě nebo garáži místo pro vícedílnou sestavu. Pokud místo nemáte, zvolte soupravu, která může přezimovat venku, například technoratanová křesla nebo kovová lehátka. Nábytek z odolnějších plastů jednoduše zakryjte lehkým potahem nebo pláštěm. Skladování a přemisťování nábytku usnadňuje také skládací konstrukce. Nezapomeňte, že modely z přírodních surovin (dřevo, ratan, proutí) je třeba jednou ročně naimpregnovat specializovanými přípravky. Přípravky osvěžují barvu a vytvářejí na povrchu nábytku ochrannou vrstvu, která je odolná vůči vodě a UV záření.

Pohodlí pro vás a vaše blízké

Zahradní nábytek je především určen k tomu, aby vám, majitelům domu a hostům poskytl příjemné prostředí k odpočinku. Možná se v této sezóně vyplatí vzdát se klasických křesel ve prospěch hlubokých sedaček nebo exkluzivní pohovky? Zahradní soupravy prezentované v katalozích předních výrobců překvapí svou formou. Soupravy navržené v souladu s nejnovějšími trendy jsou propracované z hlediska použití i vzhledu. Za pozornost stojí zejména luxusní měkké pohovky, vestavěné houpačky v podobě obepínajících kokonů, široká lehátka s nastavitelnými opěradly. S novým nábytkem můžete vdechnout život svému dvorku. Stačí pár změn, aby se poněkud fádní prostor proměnil v exkluzivní obývací pokoj zalitý sluncem, prostornou jídelnu nebo intimní lázně.

V souladu s okolním prostorem

Zahradní nábytek, stejně jako nábytek do obývacího pokoje nebo jiných místností, musí být přizpůsoben prostorovým podmínkám. V malém altánku nebude fungovat modulární pohovka, zatímco na rozlehlé terase úhledná kávová souprava. Mějte na paměti, že tmavé, masivní kusy mohou zahltit uspořádání. Malým terasám (stejně jako balkonům) nejvíce prospěje světlý nábytek s minimalistickými liniemi, například kovové židle. Pokud jste omezeni prostorem, snižte počet prvků. Můžete se obejít bez pohovky ve prospěch designové houpačky zavěšené pod stříškou.

Rozdělte větší prostor na zóny – jídelní kout se stolem, židlemi a grilem a obývací část s pohovkou, lehátky nebo křesly. Nezapomeňte na doplňky – solární osvětlení, květiny zasazené v květináčích a truhlících, koberec a dekorativní polštáře vytvoří na zahradě zvláštní atmosféru.

Náhledové foto: agatanabytek.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.