Sasanka rozkošná okouzlí květy a na jaře oživí zahradu i balkon: Tipy, jak si ji vypěstovat

sasanka

Pokud chcete zkrášlit a oživit zahradu na jaře, tak to vám splní sasanka rozkošná. Jak už sám název mnohé napoví. Jedná se o půvabnou jarní trvalku, která okouzlí zahradu svými barevnými květy. Jak na její úspěšné pěstování?

Jarní trvalka oslní záplavou drobných květů

Sasanka rozkošná nebo také vábná či něžná je vytrvalou hlíznatou trvalkou, která kvete na jaře, zpravidla v březnu a dubnu. Okouzlí efektními květy, které se podobají sedmikráskám, ale v průměru mají okolo 5 cm. Květy jsou modré, bílé i růžové se žlutými tyčinkami uprostřed. Dekorativní trvalka dorůstá do výšky 10 až 15 cm. Má trojčetné přízemní listy hluboce vykrajované, na spodní straně chlupaté. Roste vzpřímeně. Rychle se rozrůstá.

Pěstování sasanky rozkošné

Rostlina není nikterak náročná na pěstování. Nejlépe se jí daří na slunném místě, ale vyhovuje jí také polostín. Nejlépe vám bude prospívat v lehké, dobře propustné půdě s vysokým obsahem živin a humusu. Na jaře má rostlina ráda vlhko. Proto je třeba ji pravidelně zalévat. V létě se sasanka zatáhne a dává přednost suchu. Proto v letním období zálivku omezte. Přestože se jedná o mrazuvzdornou trvalku, tak v případě holomrazů může vymrzat. Proto je vhodné na podzim, zejména po podzimní výsadbě, ji zakrýt chvojím, listím nebo tenčí vrstvou mulče.

sasanka rozkošná

Foto: Pixabay

Jak si vypěstovat rostlinu v nádobě

Sasanku lze pěstovat i v nádobě na balkonu či terase. Základní podmínkou pro pěstování v nádobách je dobrá drenáž. K drenážním materiálům, které jsou vhodné do nádob, tj. květináčů, patří perlit, hrubý písek, keramzit či štěrk. Je třeba navrstvit ho do nádoby zhruba do čtvrtiny až třetiny výšky ode dna, pak zasypat vrstvou zeminy. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů zvýšíte bohatost a prodloužíte i dobu kvetení.

Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay