Jak se starat o flanelové povlečení pro jeho maximální životnost?

Flanelové povlečení je příjemně hřejivé. Hodí se nejen do zimních měsíců, ale příjemně vás zahřeje i během chladných jarních nocí. Jak se o tento materiál starat, aby vám flanelové povlečení vydrželo co nejdéle?

Charakteristika flanelu

Flanel je tzv. kartáčová tkanina se skvělou tepelnou izolací, která vás překvapí svým pohodlím. V minulosti jste se mohli setkat pouze z flanelem vyrobeným z vlny, dnes se pro jeho výrobu používají i různé materiálové směsi nebo bavlna.

A co flanel vystihuje nejvíce? Samozřejmě hřejivost a pohodlí.

Flanelové povlečení se vzorem má ke všem svým pozitivním vlastnostem ještě jednu velmi příjemnou navíc. Jeho údržba je velmi snadná.

Jak pečovat o flanel, aby vám co nejdéle vydržel?

Péče o flanel se nijak moc neliší od péče o ostatní povlečení a rozhodně vám nemusí působit žádné starosti.

Jako každý kousek textilu, i flanel před prvním použitím vyperte. A to optimálně na 40 °C, při kterých si látka zanechá svou příjemnou strukturu. Nízká teplota je navíc šetrná i k barvě povlečení. I u žehlení dbejte na správnou teplotu. Žehlička by neměla překročit 150 °C.

Flanel s flanelem a ideálně naruby

Pro maximální šetrnost byste měli flanel prát samostatně. Než ho dáte do pračky, nezapomeňte povlečení obrátit naruby. Tím opět chráníte jeho barvu před působením vysokých teplot a pracího prášku.

Stejně jako u praní ostatního prádla (a povlečení obzvlášť) platí, že by pračka neměla být přeplněná, ale ani naopak příliš prázdná. V prvním případě se nemusí voda s pracím prostředkem dostat všude a povlečení se dostatečně nevypere. V druhém jde o zbytečné plýtvání energií.

Povlečení v pračce nezapomínejte

Při praní flanelu i dalšího povlečení je důležité prádlo vytáhnout hned, jak pračka dopere. Čím déle prádlo v pračce necháte, tím víc se zmačká a budete s ním náročnější pořízení. Navíc, pokud na něj zapomenete na delší dobu, může nepříjemně zatuchnout a pak ho můžete prát akorát znova.

Dopřejte si flanelové pohodlí

Jak vidíte, péče o flanel skutečně není o nic náročnější než péče o jakékoliv jiné povlečení. Pokud jste snad váhali právě z tohoto důvodu, určitě se nebojte a dopřejte si pro sebe to nejlepší.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.