Okurky vysaďte s doprovodnými rostlinami. Mezi nejlepší patří kopr či fazole

Kopr

Zatímco brambory a melouny bychom měli pěstovat co nejdál od místa, kde máme okurky, existují i rostliny, které si vzájemně pomohou. Brambory a melouny sdílejí s okurkami stejné nemoci, které se mohou snadno šířit vaší zahradou. Také aromatické bylinky, jako jsou šalvěj či bazalka bychom měli od okurek pěstovat co nejdále, protože brání v jejich růstu. Výjimkou je kopr, který může být naopak prospěšný. Některé rostliny podporují růst okurek. Můžete je proto pěstovat společně.

Fazole pomohou vyživit okurky

Fazole jsou vhodnými spojenci, protože vážou atmosférický dusík do formy, v jaké ho mohou využít okurky ( i jiné rostliny). Tímto způsobem napomáhají okurkám v růstu. Stejného efektu můžete dosáhnout i s jinými luštěninami, jako je například hrášek.

Keříčkové fazole rostlina
Pixabay

Kukuřice okurky zastíní

I když okurky potřebují dostatek světla, někdy je ho až příliš. Pokud jste už v minulosti měli problém s listy okurek, které byly spálené od slunce, tak můžete k jejich zastínění využít právě kukuřici. Jako přínos berte také to, že kukuřice odrazuje některé škůdce okurek. Slunečnice mohou též zastínit a navíc poskytnout oporu při vertikálním pěstování (okurky se po nich mohou pnout, stonky slunečnic jsou dostatečně silné, aby je udrželi).

Kopr tvoří s okurkami dobrý pár nejenom při zavařování

Kopr je výjimkou z pravidla, které tvrdí, že aromatické bylinky bychom neměli pěstovat v blízkosti okurek. Kopr přitahuje užitečný hmyz, jako jsou vosy a berušky. Tento hmyz nehoduje na rostlinách okurek, ale na jiných škůdcích, kteří by si chtěli smlsnout na vašich okurkách. Můžete se tak zbavit mšic a různých housenek. Kromě toho může kopr vylepšit chuť okurek.

Ředkvičky prokypří půdu

Ředkvičky umí zlepšit strukturu půdy. Jak rostou, rozbíjí utuženou půdu, která se tak stává prostupnější. Díky tomu se můžete zbavit s problémem se stojatou vodou na povrchu půdy, které trvá dlouho než se vsákne. A po celou dobu, co voda tvoří kaluže na povrchu, zvyšuje riziko vzniku plísňových onemocnění. Kromě toho mohou odpudit některé škůdce okurek.

Brutnák lékařský přitahuje opylovače

Jeho zářivě modré květy přitahují včely a jiné opylovače, díky čemuž dochází k dobrému opylení také okurkových květů. Můžete se tak těšit na velkou násadu plodů a tím i větší úrodu.

Okurky milují i další společníky

Seznam ještě rozhodně nekončí. Mezi dobré společníky okurek patří také tito:

  • Měsíček lékařský: kromě toho, že jej můžete využít při výrobě domácí kosmetiky a léčivých mastí, má skvělou vlastnost v zahradě. Chrání totiž rostliny (mezi nimi i okurky) před velkým množstvím škůdců. Navíc přitahuje opylovače.
  • Pažitka: odpuzuje škůdce, jako jsou mšice.
  • Lichořeřišnice: krásná rostlina, jejíž všechny části jsou navíc jedlé. Její zářivé květy přitahují mšice, takže je lze použít jako obětní rostliny – mšice půjdou radši na lichořeřišnici, než na okurky.

Zdroje info:

https://www.haxnicks.co.uk/blogs/grow-at-home/9-companion-plants-to-grow-with-cucumber-plants

https://www.ruralsprout.com/cucumber-growing-tips/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!