Sadba žampionů neplodí? Pak nejspíše děláte tu samou chybu

Sadba žampionů

Pořídili jste si sadbu žampionů s tím, že byste se chtěli dočkat skvělé úrody. Jasně, může vás čekat klidně i několikanásobná sklizeň. Tedy za předpokladu, že se budete o vaši sadbu řádně starat. Mnohdy se dělají takové chyby, že žampiony fakticky ani nemohou vyrůst. Pokud se i vy rozhodujete pro pěstování žampionů v domácích podmínkách, jste na správném místě. My se totiž zaměříme na základní chyby, které se mohou stát.

Nákup sadby, která nebude plodit

V první řadě si prověřte prodejce, který se vám snaží sadbu vnutit. Určitě je třeba dát pozor na některé příliš levné eshopy. Jestliže pořizujete sadbu žampionů v kamenné prodejně, měl by se o ni prodejce, než přijde do vašich rukou správně starat. Sadby dlouhodobě vystavené před prodejnou nemusí být v dobré kondici. Někdy už v nich houby rostou, jindy jsou naprosto přeschlé se vším všudy.

ŽampionyŽampiony ze sadby: Foto Radek Štěpán

Minimální promíchání podhoubí a zeminy

První chyba, která ale nemusí být fatální. Když se sadba žampionů přichytává k růstu, musí se narušit podhoubí, na které se pak dosypává připravená se zemina. Vše se pak dokonale spojí a za několik dní se můžete těšit na houby. Pokud tak ale neučiníte dostatečně, může se stát, že houby zkrátka a jednoduše neporostou.

Nedostatečná zálivka jako hlavní problém

Přesně tak, mnozí pěstitelé si prostě koupí sadbu žampionů, vše si přichystají a už se o ni moc nestarají. Houby jsou přitom složeny především z vody, kterou ke svému růstu nezbytně potřebují. Optimální je sadbu obalit stahovací fólií a každý den ji pořádně zalévat a rosit. Pokud to zeminy zamáčknete prst, musíte vymáčknout vodu. Žampiony tak získají dostatečnou vlhkost a bude se jim dokonale dařit. Určitě není od věci, když budou mít i dostatek světla. Pozor jen na venkovní pěstování, kdy se do sadby mohou dostat mušky a žampiony pak budou nadměrně červivět.

Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora- pěstitele

Sadba žampionů: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.