Pěstování fíkusu u nás zdomácnělo

Pro mnohé je alternativou sousloví pokojové rostliny především fíkus. Ostatně svědčí o tom i velké množství domácností, ve kterých se tato krásná rostlina nachází. Fíkus se právem řadí mezi velmi oblíbené pokojové rostliny nejen skrze svůj stálezelený vzhled, ale také pro minimální náročnost z hlediska pěstování. Rizik ohrožujících přímo růst fíkusu není tolik, takže se většinou dočkáte toho, že se rostlině bude maximálně dařit. Co je tedy pro pěstování fíkusu nejdůležitější?

Kvalitní substrát a dostatečná teplota

Když chcete mít doma skutečně hezký fíkus, měli byste dbát na to, aby byl umístěn ve skutečně kvalitním substrátu. Mnohé okrasné rostliny totiž často trpí tím, že nemohou růst z půdy bohaté na humus a další látky. Důležitá je u substrátu především jeho dostatečná vlhkost. Každopádně to ale s vodou nepřehánějte, jinak začne docházet k uhnívání kořínků, což je pochopitelně nežádoucí. Když naopak substrát vyschne, pak existence fíkusu končí taktéž. Pozor si dejte i na extrémnější větrání.

Dostatek světla

Fíkus potřebuje ke zdárnému růstu také hodně světla. Určitě by se nemělo jednat o nějaké ostré světlo, které by pouze v jednom bodu osvětlovalo rostlinu fíkusu. Světlo je ideální rozptýlit tak, aby ho měl fíkus dost. S nedostatečným osvětlením mají vcelku velký problém především neopadavé kultivary fíkusu. Když u odrůdy zvané ficus benjamina anebo u podobných kultivarů není dost světla, začnou mu opadávat listy a postupně odumře.

Fíkus je i přesto odolný

Pokud chcete mít doma skutečně odolnou pokojovou rostlinu, tak jste u fíkusu určitě nestoupli vedle. Poměrně běžné jsou i fyziologické změny při růstu fíkusu, které je třeba brát s rezervou. Pokud fíkusu začnou opadávat listy, neznamená to, že by měl brzy odumřít. Mnohdy se tímto způsobem pouze vyrovnává se změnami teplot v konkrétním pokoji. Regenerace fíkusu je vysoká a často se z podobných patálií dostane…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.