Pěstování paprik je pohodové

Papriky jsou u nás velmi oblíbenou zeleninou, proto je také najdete na nejedné zahrádce. Jsou nedílnou součástí každé kuchyně, jelikož jsou chutné i zdravé. Vyznačují se rozmanitými chutěmi, barvou i tvarem. Mají blahodárný vliv na naše zdraví díky svým vitaminům, karotenoidům a mastným kyselinám. Vypěstovat si své vlastní papriky je to nejlepší, co pro své zdraví i svou peněženku můžete udělat. Není to sice úplně jednoduché, ale nenechte se odradit, s našimi radami to hravě zvládnete i vy.

Jak a kdy začít s výsadbou

Protože mají papriky dlouhou vegetační dobu, začněte s vyséváním semen již v lednu či únoru do hlinité půdy, která je dobře propustná. Ještě před tím, než začnete s výsadbou, namočte semena na pár hodin do vlažné vody, porostou pak rychleji. Zajistěte rostlinkám dostatek vlhka, tepla a světla. Ideální teplota je kolem 23° až 25° C. Poté, co se vytvoří dva pravé lístky, rostlinky přesaďte do samostatných kelímků.

Pěstování paprik na záhonech i ve skleníku

Nespěchejte s přesazováním na záhony. Vyčkejte alespoň do května. Byla by škoda, kdyby vám rostlinka umrzla kvůli přízemním mrazíkům. Připravený záhon je výborné před vysazením paprik prohřát pomocí mulčovací fólie. Rostlinky mají rády teplo, je tedy vhodné je ze začátku překrýt buď nějakou textilií, nebo fóliovým krytem. Pokud přesadíte papriky do skleníku či fóliovníku, vyrostou vám dříve a navíc jsou chráněny před deštěm a nepodléhají houbovým chorobám. Papriky vysazujte v rozmezí 40 až 60 cm. Do jamky přidejte kompost, zalijte a zasypte zeminou.

Péče a sklizeň paprik

Papriky potřebují dostatečný přísun vody, ideální je vlažná a odstátá. Dbejte na to, abyste je opravdu pravidelně zalévali. Pěstujete-li je ve skleníku, zalévejte je denně. Můžete je i přihnojovat pomocí vyzrálého kompostu. Vyhněte se však dusíkatým hnojivům. Papriky sklízejte až poté, co jsou dobře vyzrálé. Plody odřezávejte či odstříhávejte, vyhnete se tak poškození celých výhonků. Při pěstování ve skleníku se doporučuje dezinfikovat řeznou plochu v hypermanganu, zamezíte tak přenosu různých onemocnění.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.