Rytí, hnojení, mulč: postupy, jak připravit půdu napřesrok

Rytí

Před zimním odpočinkem je potřeba ještě trochu zamakat. Připravit půdu na příští rok je velmi důležité, abyste mohli sklízet velké plody v maximálním množství. Půda je po sezóně vyčerpaná a zaslouží si trochu péče. Rytí, hnojení i mulčování je trojice věcí, bez kterých se jednoduše neobejde. V chladném podzimním počasí se těmito pracemi skvěle zahřejete!

Rytí – pozitivní účinky

Naprostá většina zahradníků se rozhodne pro rytí zahrady, protože podle nich pozitiva převažují negativa. Mezi pozitivní účinky rytí patří provzdušnění půdy, obohacení půdy o živiny (když zarýváte hnůj, kompost nebo třeba posekanou trávu), snížení výskytu škůdců (někteří kladou vajíčka do země). To je důvod, proč se do této úmorné práce vždy na podzim pouštíme.

Rýč

Foto: Pixabay

Rytí – negativní účinky

Existuje ale prý také negativní vliv rytí, a ten zahrnuje narušování půdní rovnováhy a vyvážené množství půdních organismů. V případě, že rýt nebudete, měli byste přece jen půdě trochu pomoci. Rycími vidlemi odstraňte plevel a poté pokryjte pěticentimetrovou vrstvou mulče (hodí se kompost nebo třeba posekaná tráva). Takto byste měli přilákat žížaly, které půdu provzdušní za vás.

Hnojení půdy

Při rytí můžete současně do půdy zapracovat také hnojivo. Může jít o chlévský hnůj nebo posekanou trávu. Na jeden metr čtvereční půdy nepoužívejte více, než dva kilogramy hnoje. Příliš mnoho hnojiva rostlinám nesvědčí. Díky hnojení obohatíte půdu o dusík, fosfor a draslík. Posekaná tráva nebo zdravé zelené zbytky rostlin můžete do záhonu zarýt a obohatíte ji o další živiny. Někteří používají jako hnojivo také listy stromů.

Mulčování

Po rytí nechte záhony odpočinout asi jeden týden. Potom je čas přidat vrstvu dobře vyzrálého kompostu. Ten se nezarývá, pouze se lehce hráběmi zapracuje do horní vrstvy. Přináší výhody, jaké můžete pociťovat při organickém mulčování.

Zdroje info:

https://www.prozeny.cz/clanek/podzimni-zahrada-jak-pripravit-pudu-na-dalsi-sezonu-vime-to-9084

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pripravit-zahon-podzim-30000915.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!