Buxus jako živý plot: jednoduché pěstování a snadné tvarování

Zimostráz, Buxus

Buxus je ideální rostlina pro živý plot. Mají intenzívní barvu, jsou odolné, nechytají nečistoty a jsou husté, což jsou základní vlastnosti živého plotu. Buxus je známý také pod názvem zimostráz. Poroste i ve stinné zahradě a nepříliš úrodné půdě. Na pěstování je nenáročný a vhodný i pro začátečníky. Pěstovat je můžete kdekoli. Ideální je mírně úrodná a vlhká půda, problémem mohou být půdy, které jsou přemokřené a těžké.

Kde získat buxus?

Nejlevnější variantou, jak si pořídit nový buxus je namnožit jej z řízků. Na výrobu živého plotu, který bude ohraničovat celý pozemek, budete potřebovat spoustu rostlin. Je jen na vás, jestli se rozhodněte koupit již vzrostlé rostliny, nebo si počkáte na ty, které namnožíte pomocí řízků. Jedna rostlina buxusu není drahá, pokud si ale rozpočítáte kolik jich budete potřebovat, může se to značně prodražit. Dřevnaté větvičky, které zapíchnete do vlhké zeminy či vody rychle uvolňují kořeny.

Buxus

Foto: Pixabay

Kdy je čas výsadby?

Výsadbu lze provádět po celou sezónu. V květináčích lze sazenice vysazovat od března do září. Pokud máte malé řízky, je lepší počkat si na druhou polovinu května, po „zmrzlých“. To jim pomůže lépe se adaptovat a poskytne jim to dostatek času, aby se před příchodem zimy dostatečně vyvinuly.

Jak vysadit živý plot?

Pro živý plot si připravte prohlubně ve stejných rozestupech ve dvou řadách. Správné rozestupy jsou klíčové pro hustý a atraktivní živý plot. Záleží ale taktéž na vašem vkusu, jak moc hustý plot budete chtít. Nízký živý plot do 1,2 metru zajistí buxus malolistý. Tento vysaďte s rozestupy 10 až 12 cm. Pro vyšší živý plot se hodí buxus vždyzelený. V jeho případě dodržujte rozestup 15 až 20 cm. V obou případech se vám rozestupy mohou zdát malé. Je to tím, že rostliny nejsou příliš konkurenceschopné a navíc rostou poměrně pomalu. Čím blíže přirostou, tím rychleji splynou v hustý živý plot.

Jak prořezávat buxus?

Buxus velmi dobře snáší řez. Poprvé jej můžete zastřihnout hned po výsadbě, a to až o dvě třetiny jejich délky. Díky tomu urychlíte jejich vývoj a hustotu. Tvarovat buxus můžete začít asi dva až tři roky po výsadbě. Ideální měsíc pro zastřihování je srpen. Prořezávání provádíme jednou za rok. Díky tomu buxus dosáhne požadované hustoty, ale také tvaru.

Zdroje info:

https://prima-receptar.cz/zimostraz-neboli-buxus-vam-vytvori-na-zahrade-dokonalou-zelenou-zed/

https://fajnyogrod.pl/porady/zywoplot-z-bukszpanu-sadzenie-rozstaw-pielegnacja-przycinanie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!